آموزش زبان بدن در مذاکره

در این مطلب نیز، در ادامه قسمت قبلی، به برخی از نشانه های زبان بدن اشاره خواهیم نمود و به طور خلاصه آموزش زبان بدن را در مذاکره ذکر خواهیم کرد.

جلسات دشوار و تدافعی

به زمانی فکر کنید که شما در یک جلسه دشوار-مثلا برای ارزیابی عملکردتان- قرار دارید. یا برای بستن قرار دادی مهم، وارد یک مذاکره شده اید. در حالت ایده آل، شما و طرف مقابلتان، پذیرای شنیدن صحبت های یکدیگر برای رسیدن به توافق خواهید بود.

با این حال، در بسیاری از مواقع، طرف مقابل حالتی تدافعی دارد و اصلا حرف های شما را نمی شنود. اگر این اتفاق در طول یک جلسه ارزیابی بیافتد، بدلیل اهمیت این موضوع، ممکن است مجبور شوید به همکارتان بگویید که او باید رفتار خود را تغییر دهد، زیرا شما واقعا می خواهید که آنها پذیرای آنچه که شما می گویید، باشند.

پس چگونه شما باید صحبت کنید تا پیامتان به گوش ناشنوایان هم اثر کند؟

برخی از نشانه های رایج در میان افرادی که حالت تدافعی دارند:

  • حرکات دست و بازوی آنها نزدیک به بدنشان است.
  • عکس العمل ها و حالات چهره آنها، حداقل است.
  • بدنشان از نظر جسمی از شما دور می باشد.
  • دست هایشان را بصورت ضربدری در مقابل بدنشان قرار داده اند.
  • تماس چشمی کمی برقرار می کنند و یا نگاهشان رو به پایین است.

با دیدن این نشانه ها، شما می توانید موضوعی که درباره آن صحبت می کنید را تغییر داده و یا نحوه بیانتان را عوض کنید تا دیگران نسبت به آنچه که می گویید، خوشبین تر باشند.

مصاحبه و مذاکره و تاثیرات آن

وقتی از شما یک سوال خوب و مهم می پرسند چه کار می کنید؟ آیا قبل از پاسخ دادن به سوال فکر می کنید؟ شما می توانید برخی از سوالات را بدون درنگ و فکر کردن پاسخ دهید، یا می توانید از کمی زمان استفاده کنید و به جواب آن فکر کنید. هنگامی که قبل از پاسخ دادن کمی درنگ کرده و در مورد آن فکر می کنید، به فرد مقابلتان نشان می دهید این سوال آن قدر خوب است که زمانی را برای فکر کردن به جواب آن احتیاج دارید. در طول یک مصاحبه و یا مذاکره با کسی، نشان دهید برای پاسخ دادن به سوالات به کمی زمان احتیاج دارید حتی اگر پاسخ شما مثبت باشد. برخی از علائم و نشانه هایی که افراد هنگام جواب دادن انجام می دهد شامل موارد زیر می شود :

  • چشم ها به اطراف نگاه می کنند و تنها زمانی که در حال پاسخ به سوال هستند ارتباط چشمی برقرار می کنند.
  • انگشت ها چانه را لمس می کنند.
  • با دستشان روی گونه اشان را لمس می کنند.

مشاهده منبع مقاله

به این مقاله امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.