آموزش سخنرانی قسمت ششم

سخنرانی خود را روی کاغذ های یاداشت بنویسید

آموزش سخنرانی قسمت ششم : بنابراین شما باید به ذهن خود اجازه دهید در خلال این موضوع بچرخد و به خودتان اجازه دهید در مورد هسته ی پیام کلیدیتان فکر کنید. شما قدرت سه را به طور جدی فهمیده اید و بعضی از جملات و مفاهیم را قبل از ارائه، در ذهنتان تقسیم می کنید. مرحله ی بعدی، طبیعتاً باید باز کردن پاورپوینت، بارگذاری قالب شرکت و شروع اسلاید یک باشد.

برای اینکه شما سخنرانی را به طور یکنواخت به پیش ببرید، به یک شمای کلی از تمام داستان نیاز دارید. شروع، ادامه و پایان کلاسیک باید به هم چسبیده باشند تا شنونده را وادار به تفکر کند. تفکر در مورد اینکه منظور از کل این داستان چه هست؟

وقتی در هر لحظه تنها دارید به یک اسلاید نگاه می کنید، چگونه می توانید چنین کاری را انجام دهید؟ کارهایی که به واسطه ی قدرت کامپیوتر می توانید انجام دهید را فراموش کنید و به دنبال چیز جدیدی باشید.

چند برگ کاغذ A3، چند کاغذ پیغام و ترجیحاً چند ماژیک با رنگهای مختلف بردارید. اکنون (خیلی مهم) ایمیل و تلفنتان را خاموش کنید، گوشه ای دنج بنشینید و تمرکز کنید.

با مسائل اصلی شروع کنید. کدام سه مطلب است که می خواهید آنها را به خاطر بسپارند و در مورد آن عکس العمل نشان دهند؟ قدرت سه، و اینکه آنها بیشتر از این را نمی توانند به خاطر بسپارند را فراموش نکنید. آنها روشی که شما با آن مطالب را ارائه کرده اید به خاطر می سپارند.

سپس هر نکته کلیدی را با رنگ جداگانه ای بر روی کاغذهای پیغام مجزا بنویسید و هر کدام را به یک صفحه A3 مجزا بچسبانید.

اکنون می توانید مطالب اضافی را بنویسید. هیچ ترتیبی برای آن در نظر نگیرید: فقط عبارات و ایده های مربوط به موضوع سخنرانیتان را بنویسید و کاغذ پیغام را تصادفی روی کاغذ A3 بچسبانید.

کاغذها را پخش کنید تا بتوانید نظری در مورد چیزی که قرار است ارائه کنید بدست آورید زیرا این کار، بارقه های افکار نو را در ذهنتان می زند.کاغذهای پیغام را تا زمانی که احساس مناسب بودن کنید، جابجا نموده و در کنار سه پیغام اصلی، آنها را جمع کنید.

خیلی سخت فکر نکنید. فقط هر چه به ذهنتان می رسد را یادداشت نموده و بچسبانید. کوتاه بنویسید و جملات کامل ننویسید: بر روی چند عبارت یا کلمه کلیدی مهم تمرکز کنید و اگر واقعاً احساس خلاق بودن دارید، چند نمودار و شکل برای تجسم پیام بکشید.زمانی که تعداد زیادی از ایده های خود را نوشتید، یک قدم به عقب بیایید و ارتباط بین مطالبی که روی کاغذهای چسبدار نوشته اید را دریابید. یک نظم می تواند آغاز شکل گیری باشد و می بینید که چگونه یک موضوع، موضوع دیگر را می سازد. اکنون شما در حال ساخت نمای کاملتری از سخنرانی هستید.به زودی در می یابید که این روش بسیار بیشتر از روش شروع از اسلاید یک” به شما کمک می کند. اکنون می گویم چرا.

وقتی روی پاورپوینت کار می کنید، دارید مقدار زیادی کار تکنیکی که مربوط به خود نرم افزار می شود را انجام می دهید. تلاشی برای تغییر اندازه فونت به مقدار مناسب، ترسیم درست خطوط گرافیکی، مطمئن شدن از اینکه فهرست کامل است، یافتن راههایی برای گذاشتن مقداری انیمیشن (که احتمالا غیر ضروری است)، نگرانی در مورد اینکه چرا مایکروسافت در آخرین نسخه ی نرم افزارش، دکمه ی دلخواه شما را در جای دیگری قرار داده…

بعلاوه، شما پشت میز خود نشسته اید – ایمیل، تلفن، همکارانتان می توانند باعث اختلال در روند فکریتان شوند.

آخر چطور ممکن است تحت چنین شرایطی روی مطالبتان تمرکز داشته باشید؟ این تکنیک جدید را امتحان کنید. به کلی از اینکه می بینید چطور ایده ها از ذهنتان در زمان کوتاهی بر روی کاغذ ظاهر می شوند متعجب خواهید شد.بهتر است آرام باشید. آنگاه در می یابید که دارید عبارات را شکل می دهید و تصویر واضح تری از کل داستان در ذهنتان شکل می گیرد که در هنگام سخنرانی می تواند به شنونده ها القا شود.

نتیجه، مسیر کوتاهتری است برای رسیدن به هسته ی سخنرانیتان؛ شما طوری شنونده ها را به سمت پیامتان راهنمایی می کنید که انگار یک داستان است و آنها احساس می کنند که یک نتیجه گیری و یک دلیل واضح برای بودنشان در سالن وجود دارد.

سه چیز را قبل از  سخنرانی کردن  به خاطر بسپارید

۱- خودتان را از میز، تلفن و ایمیل دور نگه دارید تا به خودتان آرامش جسمی و روحی کافی برای تفکر خلاق را بدهید.

۲- سه نکته‌ی کلیدی را انتخاب کنید و سخنرانیتان را بر مبنای آن بسازید.

۳- از روش کاغذ پیغام برای به وجود آوردن سریع مطالب و سازماندهی ایده‌هایتان به روشی انعطاف‌پذیر استفاده کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.