انواع مذاکره چیست ؟

برای اینکه به یک مذاکره کننده حرفه ای و متخصص تبدیل شوید باید یکسری مهارت ها و دانش هایی را فرا بگیرید. این مسیر یک مسیر سخت و در عین حال لذت بخش است. در هر حوزه ای که فعالیت می کنید قطعا مجبورید برای متقاعد کردن برخی آدم ها وارد مذاکره شوید پس آموزش مهارت مذاکره یک بحث کاملا عمومی و در عین حال برای هر رشته ای تخصصی است.

انواع مذاکره

در مبحث مربوط به مذاکره از هر نوعی که باشد یک واژه ای که شاید خیلی شنیده باشید و حتی خود شما هم از آن استفاده کنید مذاکره برنده / برنده است. این نوع گفتگو به لحاظ روانی هر دو طرف را به انجام و ادامه مذاکره تشویق کرده و البته بسیار هم جذاب است اما واقعیت چیز دیگریست. در همه مواقع امکان اینکه دو طرف گفتگو برنده باشند وجود ندارد و گاهی فقط یکی از آنها می تواند به عنوان برنده میز گفتگو را ترک کند. اینکه همیشه تفکر مذاکره برنده / برنده را داشته باشیم و یا اینکه در ابتدای گفتگو به دید بازنده به طرف مقابل نگاه کنیم هر دو به یک اندازه می تواند در نتیجه مذاکره موثر بوده و برای آن مخرب باشد. برای همین بهتر است، بدانید در یک گفتگو برای اینکه از یک گفتگو کننده ساده و آماتور به یک مذاکره کننده متخصص و حرفه ای تبدیل شوید باید ذهن خود را آزاد کرده و از قالب کلیشه ها و شعارهای رایج در مذاکره خارج شده و به جای آن انواع مذاکره را بشناسید و با استفاده از هوش و زکاوت خود بر اساس شرایط نوعی را که مناسب احوال شما و کارتان است، انتخاب کنید. پس قدم اول اینکه از قالب های کلیشه ای این مقوله خارج شده و ذهن را آزاد نمایید.

طبقه بندی انواع مذاکره

انواع مذاکره فقط به دو دسته برنده/ برنده یا برنده / بازنده طبقه بندی نمی شود و دسته بندی دقیق تر و تخصصی تری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

مذاکره تجاری تک مرحله در مقابل مذاکره تجاری چند مرحله ای یکی از انواع مذاکره

همانطور که نام این گونه گفتگو مشخص است گاهی گفتگو در یک مرحله به نتیجه رسیده و به پایان می رسد اما در برخی مواقع هم طرف های گفتگو باید در چندین مرحله پای صحبت بنشینند تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.

مذاکره تجاری با حضور افرادی که ذینفع هستند در مقابل مذاکره ای که نمایندگان افراد ذینفع حضور دارند

یکی دیگر از انواع مذاکره گفتگویی است که افراد ذینفع خودشان به صورت مستقیم پای گفتگو می نشینند در حالیکه در نوع مقابل آن نمایندگان این افراد در گفتگو حاضر شده و خواسته های افراد ذینفع را مطرح می کنند. انتخاب هر یک از این حالت ها بستگی به نوع گفتگو و شرایط حاکم بر آن دارد و نمی توان به دلخواه از هر کدام از این انواع مذاکره استفاده کرد.

مذاکره با حضور طرف ثالث در مقابل مذاکره بدون حضور طرف ثالث

برخی گفتگو ها در شرایطی باید انجام شوند که طرف ثالثی هم حضور داشته باشد. این طرف ثالث می تواند افراد ذینفع خرد و یا وکلا و یا هر شخص دیگری باشند. در مقابل در خیلی از گفتگو ها فقط دو طرف مذاکره حاضر شده و نیاز به شخص سوم و یا طرف سومی نیست. این نوع هم بر اساس شرایط انتخاب می شود.

مذاکره فردی در مقابل مذاکره گروهی یکی دیگر از انواع مذاکره

گاهی طرف های گفتگو به یک تعداد نیستند و شما مجبورید برای رسیدن به یک توافق در گفتگویی حاضر شوید که چند نفر در طرف مقابلتان هستند. عموما این نوع گفتگوها برای بازاریابی اتفاق می افتد و خیلی هم به مهارت و اعتماد به نفس نیاز دارد چون فرد باید در عین واحد در مقابل چندین نفر پاسخ گو باشد و آنها را متقاعد نماید.

آخرین نوع از انواع مذاکره هم گفتگوی پیشگیرانه در مقابل گفتگوی بعد از تعارض است.

به این مقاله امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.