توسعه فردی چیست ؟

بهبود فردی

«  توسعه فردی » چیست؟

 

نیاز هر فرد برای افزایش مهارت های زندگی و کسب و کار

توسعه فردی و یا توسعه شغلی و حرفه ای یک فرایند مستمر در خصوص ارزیابی نیاز های آموزشی هر فرد و برنامه ریزی برای رفع این نیاز ها است. این فرایند به شما کمک می کند که در خصوص دانش، عملکرد و یا موفقیت های خود فکر کنید و برای ارتقا و پیشرفت فردی، تحصیلی و آموزشی خود برنامه ریزی نمایید. با ايجاد و اجرايPDP فضايي را بوجود مي آوريم كه در آن هركدام از پرسنل فرصت مي يابند با مقام مافوق خود به نحو شفاف صحبت كرده و علاوه بر بيان مشكلات ، انتظارات مقام مافوق را دريابند و در نهايت به يك جمع بندي در جهت اجراي هرچه بهتر خدمات برسند. علاوه بر اين با اجراي اين طرح مي توانيم به درستي حيطه هايي را كه پرسنل در آنها نياز به آموزش دارند را تعيين نموده و با متمركز نمودن آموزش ها بر نيازهاي واقعي پرسنل باعث افزايش اثربخشي و كارآيي آموزش ها شد .

نوشتن یک برنامه توسعه فردی دارای ۵ مرحله است که همه این مراحل برای آن که، یک «برنامه توسعه فردی » به درستی تدوین شده و معتبر و قابل ارزیابی باشد، ضروری است.


مراحل تدوین « برنامه توسعه فردی » :

 

 • تعیین هدف / اهداف                                                    Define Objectives
 • تدوین نقشه    برای رسیدن به هدف                         Achieve the objectives
 • ارزیابی    نقشه ای که ترسیم کرده ایم.                               Evaluate the plan
 • ثبت و نشان دادن    مسیری که پیموده ایم.                 Demonstrate the plan
 • زمان بندی     مسیر حرکت.                                                       Timescale

 

 


 
فواید انجام دادن PDP و نوشتن «برنامه توسعه فردی»  چیست؟

ارتقا و بهبود مهارت های عملی و بالینی به عملکرد بالینی، بیماران و در نهایت سیستم بهداشت فایده می رساند. وجود «برنامه توسعه فردی» برای نشان دادن حاکمیت بالینی ، ضروری است و یک فرایند ادغام یافته برای استراتزی های مدیریت خطر است.
«برنامه توسعه فردی» نشان می دهد که بهترین عملکرد بالینی چیست، نشان می دهد که بهبود عملکرد با استفاده از این روش هزینه- اثر بخش با یادگیری و توسعه نیاز ها همراه است و به پرسنل کمک می کند که قابلیت های خود راشناخته و  در زمان استخدام ، به آنان کمک می کند.
 
 


چگونه به رویاها و آرزوهای خودمان برسیم ؟

 

آرزوهایتان را یادداشت کنید !

برای رسیدن به آرزوهایی که در ذهنتان دارید، بهتر است آنها را در جایی یادداشت کنید تا برای رسیدن به آنها راه حل ها و ایده هایی پیدا کنید. زمانیکه آرزوهایمان را در جایی می نویسیم می توانیم به آنها توجه بیشتری داشته باشیم و برای رسیدن به آنها کاری کنیم!

 

توسعه فردی چیست - دوره توسعه فردی پویا ودایع - ثروتمند شوید

 

برای حرکت آماده شوید !

شما در مرحله دوم باید خودتان را برای هر شرایطی آماده کنید، اگر می خواهید یک دونده حرفه ای شوید و افتخارات بزرگی را سهم خود کنید، باید ساعت ها تلاش کنید. اگر می خواهید در کنکور در گروه نفرات برتر شوید و رتبه خوبی را به خود اختصاص دهید، باید با برنامه ریزی درس بخوانید و برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید. خیلی از اوقات افراد با خودشان می گویند که اگر فقط فکر کنند، بعد از چند ماه یا چند سال به آرزویی که دارند خواهند رسید، درحالیکه تجسم کردن آرزو بایستی با باور و تلاش باشد. اینکه سالها بخواهید روی کاناپه لم دهید و تلویزیون تماشا کنید به این امید که ۵ سال بعد قرار است صاحب یک خانه چند میلیون دلاری شوید، کاملا اشتباه است. در کنار تلاش، برنامه ریزی و یک باور قوی می توانید به آرزوهایی که دارید برسید و موفق شوید. راه رسیدن به آرزوها هم همین است و بایستی برای رسیدن به آن تلاش و کوشش کنید.

برای رسیدن به آرزوها برنامه ریزی کنید !

اگر می خواهید در زمان مشخصی به آرزوهایی که دارید برسید، بهتر است یک برنامه ریزی منسجم داشته باشید. برنامه ریزی کمک می کند آرزوهایتان را درست و حساب شده به مرحله اجرا درآورید و راههای مناسبی را برای رسیدن به آنها انتخاب کنید. یک لیست تهیه کنید، آرزوهایتان را با مشخص کردن زمان و راه رسیدن به آنها در لیست بنویسید.

 

به خودتان اعتماد داشته باشید !

اکنون همه چیز به باور شما بستگی دارد. شما آرزوهایتان را می شناسید و برای آنها برنامه ریزی کرده اید و برای رسیدن به آرزوهایتان تلاش می کنید، باور شما به همه چیز جان می دهد و می توانید با همین باور و ایمان قلبی، انگیزه کافی برای رسیدن به آرزوهایتان را داشته باشید.

 


مشاور هنرمندان و ورزشکاران پویا ودایع 


 

2 نظرات
 1. سيداميرحسين احمدي می گوید

  ممنونم از شما دوست عزيز
  بسيار جالب وآموزنده بود

 2. هادی قربانی می گوید

  سلام و درود جناب ودایع
  ممنون از انتشار این مقاله مفید
  خیلی خوب توضیح دادید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.