خواندن زبان بدن در مذاکرات کاری – قسمت دوم

خواندن زبان بدن در مذاکرات کاری

در مطلب قبل به چند نشانه زبان بدن مهم اشاره کردیم. در اینجا بقیه علائم این زبان غیر کلامی را بررسی خواهیم نمود.

بدن : بدن نیز نقش مهمی در ارتباطات غیر کلامی ایفا می کند. در این جا چند نشانه مهم نوشته شده است که معمولا در طول مذاکره انجام می شود.

کسی که معمولا با شما هم نظر است، به توافق رسیده و به حرف هایی که می زنید کاملا علاقه مند است معمولا کمی به سمت جلو متمایل شده و به ادامه حرف هایتان گوش می دهد.

کسی که به شنیدن حرف هایتان علاقه زیادی نداشته باشد، حوصله اش سر رفته باشد و یا کاملا با شما مخالف باشد معمولا بدن خود را به سمت مخالف شما متمایل کرده و به صندلی خود تکیه می دهد.

افرادی که احساس کمبود اعتماد به نفس، عصبانیت و یا شک می کنند معمولا سر جای خود وول می خورند و وزن خود را روی یک قسمت از بدن خود می اندازند.

 

بازو: به طور کلی بازو های باز نشان می دهد فرد مقابل به روند مذاکره علاقه مند است. شما باید به تغییر موقعیت بازوان فرد مقابلتان توجه بسیاری داشته باشید. فرض کنید مذاکره کننده رو به رویتان از ابتدا دستانش را روی میزی که شروع به مذاکره کرده اید قرار داده بود و زمانی که شما می گویید شرکت ما برای اولین بار استاندارد سپرده پنجاه درصدی دارد و او دست به سینه می نشیند می تواند نشانه خوبی باشد. حالا زمان این رسیده است که منظور خود را واضح تر بیان کنید چون به اندازه کافی مشتاق شنیدن حرف هایتان شده است.

زبان بدن ، دست ها: معمولا احساسات واقعی آدم ها از طریق حرکات دست نشان داده می شود. به عنوان مثال؛ باز کردن مشت دست معمولا احساسات مثبت منتقل می کند. این رفتار به قرون وسطی بر می گردد. زمانی که مردم مشت هایشان را باز می کردند تا نشان دهند هیچ سلاحی به همراه ندارند. برخی حرکات هستند که همیشگی نیستند و در مواقع خاص به استفاده از دست هایمان انجام می دهیم. برای مثال اغلب مردم زمانی که اعتماد به نفس کافی ندارند و یا عصبی هستند بینی، چانه، گوش، بازو و لباس خود را لمس می کنند.

زبان بدن ، پاها : زمانی که از اکثر مردم می پرسیم چرا پاهایتان را روی هم می اندازید می گویند چون این طوری راحت هستیم. هر چند واقعیت را می گویند اما تنها بخشی از آن درست است. اگر تا به حال پاهای خود را به مدت طولانی روی هم انداخته باشید متوجه می شوید که پاهایتان به درد می آید. پا انداختن روی هم در طول مذاکره می تواند تاثیرات ویران کننده ای داشته باشد. اگر کتاب چگونه یک انسان را مانند یک کتاب بخوانیم، را تا به حال مطالعه کرده باشید، متوجه می شوید با توجه به تحقیقات به عمل آمده هیچ کدام از معاملاتی که فرد پاهای خود را روی هم انداخته است به نتیجه نرسیده!  اگر می خواهید همکارتان به شما به چشم یک آدم قابل اعتماد نگاه کند پاهایتان را روی زمین قرار داده و بدنتان را به یک سمت مایل کنید. این وضعیت به شما فرصتی بهتر برای ارسال سیگنال های مثبت می دهد.

این نکات زبان بدن را به یاد داشته باشید و در جلسات مهم کاری آن ها را رعایت کنید. موفق باشید.


 

به این مقاله امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.