دروغ در مذاکره تجاری

چرا دروغ در مذاکره ؟

دروغ در مذاکره تجاری

کشف دروغ در مذاکرات

آیا دروغ گفتن بخشی از مذاکره است؟ مطالعات اخیر درباره دروغ گفتن نشان می دهد که غریبه ها حداقل سه بار در عرض چند دقیقه اولی که یکدیگر را ملاقات می کنند، به یکدیگر دروغ می گویند. تحقیقات بیشتر نشان می دهد که شما در هر روز به هر دلیلی ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰۰ بار هم دروغ بگویید!

دروغ های معمولی که توسط زنان و مردان گفته می شوند عبارتند از  :

  • “من در راهم.”
  • “من در ترافیک گیر کرده ام.”
  • “با عرض پوزش تماس شما رو از دست دادم.”
  • “من خوبم، ممنون.”

شایعترین دروغ های محل کار عبارتند از :

  • “من مریضم، امروز سرکار نمی آیم.”
  • “معذرت می خواهم، دیرم شد، ساعت من به خواب رفته بود.”
  • “نه، من ایمیل شما رو دریافت نکرده ام.”
  • “تقصیر من نیست، آنها اشتباه کرده اند.”

به گفته پاملا مایر که به مردم در زمینه تشخیص دروغ آموزش می دهد، دروغ گفتن عمیقا با روح و روان انسان آمیخته شده است. با وجود ناپسند دانستن دروغ در مذاکرات، مردم هنوز هم در مذاکرات دروغ می گویند.

کسی که در آموزش های مذاکره، آموزش هایی هم برای تشخیص دروغ دیده باشد تا ۹۰% موارد می تواند با موفقیت دروغ ها را تشخیص دهد. در حالیکه بقیه تنها تا ۵۰% می توانند دروغ را تشخیص دهند که اکثرا هم در حد حدس و گمان است. بنابراین چگونه می توانیم در تشخیص دروغ مهارت بیشتری پیدا کنیم؟ مذاکره کنندگان حرفه ای از طریق الگوهای رفتاری و زبان بدن قادر به شناسایی دروغ خواهند بود.

 دروغ در مذاکره تجاری - مدرس مذاکره پویا ودایع - شناخت دروغگوها

به طرز وحشتناکی رسمی هستند یا خیر؟!

یکی از اولین نشانه های دروغگو می تواند حالت رسمی و منقبض او باشد. دروغگوها معمولا از عباراتی مانند “من اینکار را نکرده ام.” یا ” نمی توانم باور کنم.” یا “به شما حقیقت را بگویم.” استفاده می کنند.

 

آیا می توانند داستان خود را از اول بازگو کنند؟!

اکثر افراد راستگو یک داستان را با تاثیر عاطفی یک رویداد خاص مرتبط می کنند. دروغ گوها به سختی می توانند دروغ هایشان را بر اساس زمان وقوع درست کنند. حافظه معمولا اینکار را انجام نمی دهد. به همین دلیل بسیاری از مذاکره کنندگان آموزش دیده از کسی که مظنون به دروغ گویی است می خواهند تا داستانش را از اول تعریف کند. اگر دروغگوها توانایی انجام اینکار را داشته باشند، مدتی طول خواهد کشید تا دروغ گوها دوباره فکر کرده و هر چیزی را که قبلا گفته اند به یاد آورند. دروغ گوها تقریبا نمی توانند اینکار را انجام دهند.


به این مقاله امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.