روانشناسی حرکات دست (آموزش زبان بدن- قسمت شانزدهم)

علائم بازوها و دستان

در ادامه آموزش های روانشناسی حرکات دست قبلی به علائم مربوط دست ها می پردازیم. ذکر یک نکته در اینجا ضروری به نظر می رسد. در اینجا منظور از دست فاصله ی از شانه تا مچ است که در انگلیسی به آن arm می گویند و کف دست و انگشتان (hand) را شامل نمی شود.

ایجاد مانع با استفاده از دست ها

قایم شدن پشت یک مانع، واکنشی طبیعی است که در سنین پایین برای محافظت از خودمان یاد می گیریم. وقتی بچه هستیم، در مواجهه با یک موقعیت خطرناک، پشت اجسامی مانند میز، صندلی، مبل و حتی دامن مادرمان قایم می شویم. وقتی سن مان زیاد می شود، این رفتار قایم شدن پیچیده تر شده و در سن شش سالگی چون قایم شدن پشت اجسامی مانند میز و صندلی و … طبیعی به نظر نمی رسد دستان مان را خیلی محکم بر روی هم می اندازیم و به نوعی خودمان را پشت دست هایمان قایم می کنیم. کمی که بزرگتر می شویم ژشت روی هم انداختن دست ها نمود کمتری پیدا می کرد و گاهی اوقات این حرکت را با ژست رو هم انداختن پاها ترکیب می کنیم.

هر چه که سن مان بیشتر می شود این حرکت نیز نمود کمتری پیدا می کند و گاهی اوقات به طور ناخودآگاه برای محافظت از خودمان در شرایط نامطلوب یا وقتی حس ناامنی داریم با خم کردن و گذاشتن یک یا دو دست روی سینه از دستان خود به عنوان مانع استفاده می کنیم. در این حالت، دست ها کاملا از شُش ها و قلب ما که ارگان حیاتی به حساب می آیند محافظت می کنند و به نوعی این حالت را می توان ذاتی و به منظور محافظت از خود در نظر گرفت.

در روانشناسی حرکات دست ها، وقتی کسی حالت عصبی یا موضع دفاعی در مورد چیزی دارد، احتمال اینکه ژست دست به سینه بودن را بگیرد زیاد است و نشان می دهد که احساس خوبی ندارد.

چرا دست به سینه بودن می تواند به ضررمان تمام شود

تحقیقات انجام شده بر روی این ژست نتایج جالبی را نشان دادند. به گروهی از دواطلبین گفته شد تا در مجموعه ای از سخنرانی ها شرکت کنند و به تک تک آنها گفته شد تا پاهای خود را روی هم نیندازند، دست هایشان باز باشد و در حالت ریلکس و معمولی بنشینند. در انتهای هر سخنرانی از تک تک این داوطلبین آزمونی به عمل آمد تا میزان ماندگاری مطالب ارائه شده در این سمینارها و نگرش افراد به سخنران را بسنجند. گروهی دومی نیز در هیمن فرآیند قرار گرفتند ولی این دفعه به افراد گفته شد تا طی سخنرانی دست به سینه بنشینند. نتایج نشان دادند گروهی که دست به سینه به سخنرانی گوش کرده بودند حدود ۴۰ درصد کمتر از گروه اول مطالب را به خاطر داشتند. همچنین این گروه نگرش انتقادی تری به سخنرانی ها و خود سخنران داشتند.

وقتی دست به سینه هستید، قابلیت اعتماد تان به شدت کاهش می یابد.

این آزمون برای روانشناسی حرکات دست ها سال ها پیش در مجموع روی ۱۵۰۰ نفر در سخنرانی های مختلف انجام شد و هر دفعه نتایج تقریبا مشابه بودند. این آزمایش ها نشان می دهند که وقتی شنونده دست به سینه است، نه تنها نگرش منفی تر به سخنران دارد بلکه توجه کمتری هم به حرف های او می کند. به همین دلیل است که مراکز آموزشی باید صندلی های دسته دار داشته باشند تا دانشجویان بتوانند دست های خود را روی آنها بگذارند.

برخی افراد مدعی هستند فقط به دلیل اینکه در این حالت احساس راحتی می کنند دست به سینه هستند. هر گونه ژستی زمانی به شما احساس راحتی می دهد که با نگرش شما متناظر باشد یعنی وقتی نگرش منفی یا تدافعی دارید یا احساس نگرانی می کنید، دست به سینه بودن برایتان راحت تر است چون مطابق با نگرش فعلی شماست. اگر اوقات خوشی را در کنار دوستان تان می گذرانید دست به سینه نشستن حس خوبی بهتان نخواهد داد.

یادتان باشد که در برخی مواقع فقط خودتان تنها نیستید و افراد دیگری هم هستند. شاید شما وقتی دست به سینه هستید و گردن و کمرتان را مثل سیخ صاف کردید احساس راحتی داشته باشید ولی مطالعات در حوزه روانشناسی حرکات دست نشان می دهند که واکنش دیگران به این حرکت منفی است. پس سعی کنید تا جای ممکن از این ژست استفاده نکنید مگر اینکه بخواهید عدم موافقت خودتان را به سایرین نشان دهید.

در روانشناسی حرکات دست ها، دست به سینه بودن و کمی هم قیافه حق به جانب داشتن باعث می شود که دیگران فکر کنند نمی توانند با شما به راحتی ارتباط برقرار کنند. البته باز هم باید متذکر شد که صرفا با یک حالت نمی توان تصمیم در مورد رفتار افراد گرفت. ممکن است اگر محیط جایی که در آن هستید مثلا سرد باشد ناخودآگاه برای گرم شدن و محافظت از خود در برابر سرما دست به سینه باشید و بدن تان را جمع کنید. در این حالت قطعا بیان گر نگرش منفی شما به کسی نیست ولی می توان گفت که به نوعی نگرش منفی به سرما دارید و برای حفظ جان خود به نوعی موضع دفاعی در برابر سرما گرفته اید نه در برابر شخص دیگری.

روانشناسی حرکات دست در آموزش زبان بدن پویا ودایع

تفاوت بین زن و مرد در روانشناسی حرکات دست

دست مردها کمی راحت تر به سمت داخل و دست زن ها کمی راحت تر به سمت بیرون می چرخد. همین تفاوت در چرخش دست ها باعث شده تا مردها در پرتاب اجسام به سمت یک هدف هدفگیری دقیق تری داشته باشند. در حالیکه آرنج پهن تر زن ها باعث می شود موقعیت پایدارتری برای بغل کردن بچه داشته باشند. یکی از تفاوت های جالب این است که زن ها وقتی در اطراف مردان جذاب هستند تمایل دارند دست های خود را بازتر نگه دارند و وقتی در کنار مردان غیرجذاب یا عبوس هستند دست های خود را به سمت قفسه سینه شان جمع می کنند. 

وقتی کسی دست به سینه می ایستد به نوعی تلاش می کند بین خودش و فرد دیگری یا بین خودش و فردی که دوستش ندارند مانع ایجاد کند. موقعیت های مختلفی هستند که دست ها روی هم قرار می گیرند و در اینجا برخی از انواع متداول آنها را بررسی خواهیم کرد. دست به سینه ایستادن یک ژست جهان شمول است و تقریبا در همه جا به صورت موضع تدافعی یا نگرش منفی به چیزی تفسیر می شود. معمولا کسانی که در جلسات و موقعیت های عمومی مانند حضور در آسانسور با چند غریبه یا هر جای دیگری احساس غریبی می کنند به دلیل احساس عدم قطعیت و کمی ناآرامی دست به سینه می ایستند یا می نشینند.

زمانی که شخصی دست به سینه به سخنان شما گوش می کند در ابتدا باید سعی کنید علت آن را بفهمید. در ادامه راه حل به اصطلاح باز کردن گارد طرف مقابل را بررسی می کنیم.

روانشناسی حرکات دست

راه حل روانشناسی حرکات دست

یکی از راه های ساده ولی موثر در باز کردن کردن گارد طرف مقابل این است که به شنونده وسیله ای مانند خودکار، کتاب، بروشور یا چیزی شبیه به اینها بدهید. با این کار آنها مجبور می شود دستان خود را باز کنند و برای گرفتن آن وسیله به جلو خم شوند. این حرکت موقعیت آزادانه تر و در نتیجه نگرش آزادانه تری ایجاد می کند. همچنین اگر در حال ارائه با پاورپوینت هستید می توانید از شخص بخواهید کمی به سمت جلو خم شود و به اسلایدها نگاه کند که برای این کار باز مجبور به بازکردن دست های خود است. همچنین شما می توانید در حالت که کف دست تان باز و به سمت بالاست کمی به سمت طرف مقابل خم شوید و بگویید: «ظاهرا سوالی داری، چه سوالی برات پیش اومده؟» یا «نظرت چیه؟». سپس سرجای تان برگردید یا بنشینید. با این کار به طرف می فهمانید که نوبت اوست که صحبت کند. وقتی کف دست تان باز است به طرف مقابل می فهمانید که شما با او صادق هستید و دلتان می خود که او هم صادقانه حرفش را بزند.

اگر کسی دست های خود را به صورت مشت کرده روی سینه بگذارد علاوه بر موضع تدافعی موضع خصمانه هم دارد. اگر به این ژست، لبخند با لب های سفت و بسته هم اضافه کنید، اوضاع بدتر هم می شود و در این حالت فرد احتمالا بسیار عصبانی است و احتمال درگیری هم وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.