۱۵ روش برای تأثیرگذاری و متقاعد کردن دیگران

۱۵ روش برای تأثیرگذاری و متقاعد کردن دیگران

 1. اعتماد آنها را جذب کنید.

مردم خود به خود در مقابل افرادی که می‌خواهند نظراتشان را تغییر دهند هوشیارانه رفتار می‌کنند. به همین دلیل است که جلب اعتماد آنها یکی از مهم‌تریم قدم‌ها محسوب می‌شود. باید به آنها ثابت کنید که فردی بی‌ریا و صادق هستید نظرات مفیدی دارید. باید تسلط کامل روی صحبت‌های خود داشته باشید.

 1. نقطه‌ی مشترک پیدا کنید.

افراد زیادی در مورد مسائل و موضوعات مختلف نقطه نظرات مشابهی دارند. به مخاطبین خود نشان دهید که افکار و ایده‌های شما با مال آنها سازگار است. باید خودتان را جای آنها بگذارید نگرانی‌های آنها را بفهمید و نسبت به احساساتشان همدلی نشان دهید.

 1. خوب ساختاربندی کنید.

هر بحث متقاعدکننده‌ای چه یک سخنرانی باشد، چه یک مقاله باید ساختاری روشن داشته باشد. منظور از ساختار مناسب، تکرارها و جاگذاری‌ها است. وقتی دلایل اینکه چرا مردم باید به شما گوش دهند را لیست می‌کنید. مهم‌ترین دلایل را برای آخر لیست بگذارید تا در مغز شنونده‌تان باقی بماند. مطالب مهم را چند بار تکرار کنید.

 1. هر دو جنبه را به آنها نشان دهید.این کاری است که برای متقاعد کردن نیاز دارید .

هر دو جنبه مثبت و منفی نظراتتان را معرفی کنید. این کاری بسیار معقول است، ترفندی که اینجا باید بزنید این است که روی جنبه‌های مثبت بیشتر تأکید کنید. توضیح دهید که چطور جنبه‌های بد نظراتتان آنقدرها هم بد نیستند و مزیت‌ها و فواید آنها بر جوانب منفی‌اش غلبه دارد. هیچوقت در مورد نقاط منفی آن دروغ نگویید چون اگر مخاطبین این مسئله را متوجه شوند که آنها را فریب داده‌اید از شما خشمگین خواهند شد و هیچوقت به شما اعتماد نمی‌کنند.

 1. منافع شخصیشان را به آنها یادآور شوید.

وقتی منافع شخصی افراد را از یک ایده به آنها توضیح دهید، شانس بیشتری برای متقاعد کردن آنها دارید. چون آنچه از این نظر گیر آنها می‌آید آن چیزی است که همه به آن فکر می‌کنند. برای انجام این مسئله ابتدا باید نیازهای مخاطبینتان را دریابید. توجه آنها را با گفتن نیازهایشان جلب کرده و به آنها بگویید که چطور می‌توانید آنها را راضی کنید.

 1. متقاعد کردن دیگران یک رمز دارد و آن این است به نفس آنها بپردازید.

به این کار چاپلوسی و تملق استراتژیک هم می‌گویند. تحسین کردن کار دیگران اگر درست انجام شده باشد. چیزهایی را پیدا کنید که مخاطبینتان به آ« افتخار می‌کنند، چه مربوط به استعدادهایشان باشد و چه مشغولیت‌هایشان. وقتی شما افراد را تحسین می‌کنید، نشان می‌دهید که توانایی‌های آنها را شناخته‌اید. با این کار آنها میل بیشتری به شنیدن حرف‌هایتان خواهند داشت.

 1. از مراجع استفاده کنید.

همه، افراد متخصص را دوست دارند. اگر کارشناسی چیزی در مورد موضوعی بگوید، حتماً حرف درستی زده است. حرف‌های خود را با حرف‌های متخصصین و کارشناسان مربوطه تطبیق دهید.

 1. رضایت و موافقت عمومی را کسب کنید همه چیز متقاعد کردن دیگران نیست .

اکثر افراد تحت تأثیر کارهای دیگران هستند. کاری که باید بکنید این است که نشان دهید افراد بسیاری حرفتان را قبول دارند.

مثال‌هایی بزنید که چطور ایده‌ها و نظراتتان جاهای دیگر کاربرد خوبی داشته است.

 1. زمان‌بندی خوبی داشته باشید.

برای خوب زمان‌بندی کردن نیاز به حس ششم دارید. هیچوقت موقعی که افراد زیر استرس و فشارهای روحی هستند سراغشان نروید. وقتی سراغ آنها بروید که راحت بتوانند به حرف‌هایتان گوش دهند.

 1. منحصر به فرد باشید.

این یک قانون است، هرچیزی که یک تر و منحصر به فردتر است، قیمت بالاتری هم دارد. خودتان، ایده‌ها و نظراتتان را منحصر به فرد و تک نشان دهید. با این کار شنونده‌هایتان بیشتر خواهند شد. این کار را می‌توانید با نشان دادن اینکه اطلاعات و معلومات زیادی در مورد مسئله دارید، انجام دهید.این همان چیزی است که به متقاعد کردن دیگران نیاز دارید . 

 1. بی‌پروا باشید و اعتماد به نفس داشته باشید.

ممکن است همه جا برای انجام هر کاری این توصیه را شنیده باشید. بله چون واقعاً مسئله مهمی است. شما خود باید به عقاید و نظراتتان ایمان داشته باشید تا بتوانید دیگران را هم متقاعد کردن به قبول آنها کنید.متقاعد کردن دیگران کاری است ساده  فقط شروع کنید . 

 1. جالب و دلچسب باشید.

وقتی با یکنواختی صحبت کنید، کم‌کم شنونده‌هایتان را از دست خواهید داد. باید با انرژی و جالب صحبت کنید. نشان دهید که خودتان هم از نظراتتان به هیجان آمده‌اید.

 1. معقول باشید.

مردم دوست دارند معقول جلوه کنند، پس روی منطقشان کار کنید. منطق در کار بسیار مهم است. سخنرانیتان باید قالبی عقول داشته باشد.

 1. برای متقاعد کردن دیگران سیاست به خرج دهید.

با شنوندگانتان همان‌طوری باید رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. با تن مناسب صحبت کنید و سر آنها داد نکشید و صدایتان را هرگز بالا نبرید. مهم‌تر اینکه کاری نکنید که احساس نادان بودن به آنها دست دهد. به یاد داشته باشد که شما می‌خواهید با آنها گفت و گو کنید نه مشاجره. احترام گذاشتن به مخاطبینتان نباید فراموش شود.

 1. فروتن باشید.

کسی افراد خودخواه و مغرور را دوست ندارد. حتی اگر بدانید و مطمئن باشید که نظر شما بهترین است، اگر خودبین و خودخواه باشید دیگر کسی به حرف‌هایتان گوش نخواهد داد. هیچ‌وقت هم فکر نکنید که خیلی زود موفق به متقاعد کردن آنها خواهید شد، واقع‌بین باشید  و همیشه این احتمال را بدهید که شکست بخورید.

 

به این مقاله امتیاز دهید
3 نظرات
 1. مرتضی زارع پور می گوید

  سلام وعرض ادب من مرتضی زارع پور ۴۲ساله دارای دو فرزند ساکن حومه استان قزوین واقعا من افتخار میکنم درکشور ما همچنین کلاسهای هست وتشکر از زحمات وراهنمای های شما به هموطنان بنده حقیر بعلت بیکارشدن افسردگی گرفتم تحت نظر پزشک روانشنان قرص مصرف میکنم تحت درمان هستم وفکرزیاد میکنم که من ناتوان دربرخورد دراجتماع هستم وقدرت حرف زدن ندارم همین بیشتر باعث بیکاری من شده ایا کلاسهای شما کمک به حال من میکند من علاقه دارم از شهرستان به انجا سرجلسات بیام ادم تنبلی نیستم ولی قدرت حرف زدن ندارم خواهشمندم راهنمای فرمایید۰۹۱۰۰۹۲۱۹۲۲

  1. رضا بوالحسنی می گوید

   اگه نتونستید کلاسی برین من خوشحال میشم بتونم کمکی بهتون بکنم این آیدی تلگرام من هستش @BR1001 بیان اونجا تا باهمفکری هم بتونیم توانایی های همو بشناسیم

 2. رضا بوالحسنی می گوید

  من خودم به شخصه کاری که واسه متقاعد کردن دیگران انجام میدم به این صورته که اول حرفش رو تایید میکنم بعد نظر خودم رو بهش قالب میکنم این کار باعث میشه که شخص مورد نظر جلوی ما جبهه(گارد) نگیره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.