فیلم ببینیم ! ترمینال

فیلم ترمینال به کارگردانی “استیون اسپیلبرگ” و نویسندگی “اندرو نیکول”، محصول ۲۰۰۴ سینمای آمریکا است . بر هیچ کس پنهان نیست که تمِ اصلی داستان فیلم از سرگذشت زندگی  شخصی به نام  مهران کریمی ناصری الهام گرفته شده است. پناهنده ای که بین سال های ۱۹۸۹ – ۱۹۸۸   به علت مفقود شدن مدارک پناهندگی اش در فرودگاه “شارل دوگل پاریس” سرگردان بود. ترمینال فیلمی درام و سرخوش است. فیلمی که که در ان یک شخص از هیچ چیز پول می سازد و به زندگی خود ادامه می دهد ! ترمینال بهترین فیلم هایی که دیده ام

 فیلم «ترمینال» شرح زندگی مهران کریمی ناصری ـ که ۱۸ سال در ترمینال شماره یک فرودگاه شارل دوگل پاریس زندگی کرد . قبلا و در سال ۱۹۹۴ نیز درباره این ایرانی متولد سال ۱۹۴۲ در مسجد سلیمان، یک فیلم سینمایی در فرانسه با عنوان «ازدست رفته در ترانزیت ترمینال» ساخته شده بود و همچنین تالیف کتاب های متعدد ازجمله کتاب های «از اینجا به کجا؟»، «انتظار برای Godot»، «مردِ ترمینال»، فیلمنامه «سِرآلفرِد: حکایت یک سرگشتگی»، «لی اُورLayover = توقف در مسیر» و …. گویا به مهران به خاطر فیلم ترمینال که توسط تام هانکس Tom Hanks
    برپایه کتاب خاطرات او و بیوگرافی اش تولید شده است ۲۵۰ هزار دلار پرداخت شده بود. کتاب «مردِ ترمینال» به زبان انگلیسی به چند زبان دیگر ترجمه شده است. خاطرات مهران کریمی ناصری زمینه یک اُپرا هم شده است. وی گفته است که پدرش دکتر و مادرش یک پرستار بود و هر دو از کارکنان شرکت نفت انگلیس در خوزستان.

ترمینال بهترین فیلم هایی که دیده ام - ترمینال

باید گفت ترمینال ابتدا مکانی غریبه است. مکانی که با ورود به آن حس رفتن داریم. حسی که همیشه موقتی بودن را به ما القا می‌کند. به ما تعلق ندارد و ما نیز به او. ولی نکته جالب در این است که پس از مدتی این مکان غریبه به خانه تبدیل می‌شود. هیاهویش باور پذیر می‌شود و ناگهان تمام گاردها فرو می‌ریزد. ویکتور پس از مدتی انعطاف پذیر می‌شود. خودش را با ترمینال وفق می‌دهد. یاد می‌گیرد که چگونه اوقات بگذراند. حتی کسب درآمد کند. و وقتی که عاشق می‌شود، مکان دیگر برایش بخشِ جدایی ناپذیرِ سِرشتش شده است. دیگر فراموش نمی‌شود.

ترمینال  سرگذشتی را روایت می کند که بی شباهت با ما نیست. ماهایی که طیف وسیعی با تأثیرات متفاوت را شامل می شود. از دانشجویی که ترمینالش خوابگاه است، از مسافری که ترمینالش هتل است و مسافری که ترک وطن کرده است و ترمینالش را در خاکی غریبه تجربه می‌کند.

ترمینال بهترین فیلم هایی که دیده ام - ترمینال -اسپیلبرگ

 

فیلم ترمینال، با بازی خیره‌کننده‌ی تام هنکس ، ماجرای یک مرد مهربان، بافراست و اهل عمل را بازگو می‌کند که اصلا به دنیال رویای آمریکایی نیست و فقط قولی که به پدرش داده برایش مهم است و دنبال کردن رویای خود. مردی که با صبر به آنچه که می‌خواهد می‌رسد و تا یادآور این ضرب‌المثل شیرین پارسی گردد: « گر صبر کنی، ز غوره حلوا سازی »

 

ترمینال بهترین فیلم هایی که دیده ام - ترمینال -اسپیلبرگThe-Terminal-2004-2

 

اگر فیلم چندین بار دیدید تعجب نکنید !

 


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.