مذاکرات برد برد بخش اول

آیا مذاکره برد برد درست است ؟

آیا شما هم ترس از مذاکره دارید؟ آیا نگران این هستید که آنچه که می خواهید با خواسته های طرف مقابلتان، مطابقت نداشته باشد؟ به نظر شما در مذاکرات همیشه یک طرف برنده است و طرف دیگر بازنده؟ بهتر است بدانید که همیشه اینگونه نیست! شما می توانید با اتخاذ رویکرد “برد_برد” در مذاکرات خود، کاری کنید که هر دو طرف احساس برد را داشته باشند.   


مذاکرات برد برد چیست؟

مذاکره برد برد، شناسایی دقیق موقعیت شما و طرف مقابلتان، برای دستیابی به نتیجه ای قابل قبول برای هر دو طرف است که به هر دوی شما تا حدامکان هر آنچه را که بخواهید، می دهد. اگر هر دو طرف از آنچه که در طی قرار داد به دست آورده اند خوشحال باشند، این یک مذاکره برد_برد است!

در یک مذاکره برد برد ایده آل

شما می بینید که طرف مقابل خواهان آنچه که شما برای معامله آماده کرده اید است و شما هم آماده اید که هر آنچه او از شما می خواهد را به او بدهید. اگر این چنین نیست و یکی از شما باید به خواسته خود برسد، پس راه حل منصفانه آنست که برای جبران برخی از خسارات این معامله، مذاکره کنید. اما هنوز هم هر دو طرف باید از نتیجه حاصله احساس رضایت داشته باشند.

 


مذاکره اصولی

ایجاد یک موقعیت قوی، شروع خوبی برای مذاکره است. اما اگر شما بیش از حد سنگر بگیرید، ممکن است به سرعت درگیری بوجود آید و مذاکره شکست بخورد.

شما می توانید با استفاده از شکل خاصی از مذاکرات برد_برد به نام “مذاکره اصولی” از این وضعیت جلوگیری نمایید.

راجر فیشر، پروفسور سابق دانشکده حقوق هاردوارد و ویلیام یوری، دانشمند و انسان شناس و متخصص مذاکره، در کتاب “رسیدن به بله” خود، این رویکرد را بیان کرده اند. آنها پنج مرحله برای مذاکرات اصولی را شرح داده اند و معتقدند که در صورتیکه هر دو طرف همکاری خود را در راستای رسیدن به یک هدف مشترک پیش ببرند، مذاکره موفقیت آمیز خواهد بود.


بیایید به پنج مرحله یک مذاکره اصولی نگاهی بیاندازیم:

یک .جدا کردن افراد از مشکل

اولا از در نظر گرفتن طرف مقابلتان به عنوان “رقیب”خودداری کنید. مطمئن شوید که تمرکزتان بر روی موضوع تحت مذاکره است و سعی کنید از شخصیت طرف مقالتان چشم پوشی کنید. برای انجام این کار باید از سه فاکتور مهم درک، احساسات و ارتباطات آگاه باشید.

درک کردن به معنای راه رفتن با کفش های طرف مقابلتان است؛ بنابراین بهتر است که به دنبال زمینه های مشترک و یا یک راه حل مصالحه آمیز باشید. مقاله ما، همدلی در محل کار، می تواند به شما کمک کند تا اینکار را انجام دهید.

احساسات خود را بررسی کنید و از خودتان بپرسید که نسبت به کاری که انجام می دهید، چه احساسی دارید؟ به عنوان مثال، آیا تجربه بد شما از یک مذاکره در گذشته، می تواند بر رفتار شما در این یکی تاثیر بگذارد؟

و نکته آخر اینکه، مطمئن شوید که ارتباطات شما واضح و دقیق است تا از سوءتفاهم جلوگیری شود. برای این کار می توانید از تکنیک های گوش دادن مثل نگاه مستقیم به سخنران، با دقت گوش دادن، و اجازه دادن به هر فرد تا صحبتش را کامل کند قبل از اینکه شما پاسخ دهید، استفاده کنید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.