مهارتی به نام خودآگاهی

در فلسفه، خودآگاهی به طور استاندارد به احساسات هر فرد، افکار، عقاید و دیگر شرایط ذهنی اشاره دارد. شما حتی اگر فرد بسیار باهوش و سخت کوشی باشید وقتی درباره شرایط ذهنی خود آگاهی نداشته باشید این خصوصیات به هیچ دردتان نمی خورد. بدون داشتن درک مناسب از این که قرار است به کجا بروید و در کجا باید از خصوصیاتتان استفاده کنید، مدرسه، دانشگاه و محل کارتان به جایی خفقان آور تبدیل شده و ساعات را با سختی پشت سر خواهید گذاشت. من اصلا به این اعتقاد ندارم که یک فرد از بدو تولد بتواند خودش را بشناسد. هم چنین تصور این که افراد، با تجربه می توانند به خودآگاهی دست پیدا کنند هم اشتباه است. بسیاری از مردم بدون این که تجربه به شناخت خودشان کمک کند پیر می شوند و زندگی را پشت سر می گذارند. به عبارتی دیگر اگر شما در جست و جوی شناخت خودتان هستید باید برای آن تلاش کنید، آن هم  تلاشی آگاهانه و هدف مند. اما چطور؟


به طور مداوم از دیگران بخواهید تا شما را نقد کنند ( و به آن ها گوش کنید ) :

می دانم این کار به هیچ وجه آسان نیست. من زمانی که برای بار اول از دیگران خواستم تا خصوصیات من را بازگو کنند بسیار ترسیده بودم، حالتی دفاعی به خودم گرفتم و هیچ یک از آن ها را نپذیرفتم. از چیز هایی که شنیدم بسیار جا خوردم و حتی ناراحت شدم. شما هم همین تجربه را خواهید داشت. من در آن زمان اصلا آدم انتقاد پذیری نبودم. اما بعد متوجه شدم بدون اصلاح نمی توانم در محل کار و تحصیلم پیشرفت چندانی داشته باشم. پس از دیگران خواستم تا در مورد من نظر دهند و لیستی در کنار خودم داشتم تا هر چه می گویند، چه از نقاط ضعف ام و چه از نقاط مثبت ام یادداشت می کردم. البته درخواست برای نظر های صادقانه می تواند در عین  این که کارآمد باشد، ناراحت کننده هم باشد.


از تست های شخصیتی استفاده کنید ( چند مورد کافی است. بیش از حد استفاده نکنید ) :

هرچند که برخی از تست های شخصیتی آنلاین مانند : با کدام یک از اعضای تیم وان دایرکشن ازدواج خواهید کرد؟ و یا در زندگی قبلی خود چه حیوانی بودید؟ برای هدر دادن زمانتان وجود دارد، اما در واقع برخی از تست ها ارزش انجام دادن را دارند. البته برخی از تست های معتبر هزینه بر هستند اما نگران نباشید، تست های ارزان و خوب هم می توانید در اینترنت پیدا کنید.

تجربه به دست آورید :

واضح است که تست های شخصیتی و شغلی می تواند تا حدود زیادی به شناخت ذهنتان کمک کند. اما اگر می خواهید به طور دقیق تری خودتان را بشناسید باید سعی کنید نقاط قوت و نقاط ضعف خود را در موقعیتی واقعی کشف کنید. کار کردن در محیط، موقعیت و با افراد مختلف می تواند بسیار کارآمد باشد. اعتراف می کنم کار سختی است اما کار کردن در موقعیت های مختلف باعث می شود تا فردی با تجربه و کار بلد شوید.

 


خودآگاهی چیست ؟

مشاهده منبع مقاله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.