موفقیت در محل کار با زبان بدن

چگونه زبان بدن می تواند در زمینه ی موفقیت در کار سودمند باشد؟

موفقیت در محل کار با زبان بدن : بودجه ی بسیاری از تحقیقات پیرامون زبان بدن از طریق دنیای تجارت تأمین شده است و به همین جهت تمرکز این تحقیقات حول محور تجارت است. از این رو هم اکنون حجم عظیمی از اطلاعات در زمینه ی ارتباط غیر کلامی درباره ی برنامه ریزی های موفقیت شغلی در اختيار همگان است.

رشته ی کاری شما هر چه باشد، – خواه کارگری ماهر، کارمند دفتری یا مدیر باشید و یا در حرفه ی خود خلاقیت داشته باشید، زبان بدن می تواند برای شما سودمند باشد. زبان بدن پیش از هر چیز به شما نشان می دهد برای آگاهی از محل کار و موقعیت خاص کاری، به دنبال چه چیز باشید.

 زبان بدن

زبان بدن شما را در تجزیه و تحلیل آنچه در عمل در زیر پوسته ی ظاهری محیط کار می گذرد، یاری می کند؛ همان مقررات پنهانی که برای رسیدن به موفقیت در ارتباط با همکاران، کارمندان، مدیران و رییس خود، باید تابع آنها باشید. آن گاه بر پایه ی این مقررات، زبان بدن، برنامه های لازم برای انجام وظایف در سازمان را در اختیارتان قرار می دهد.

همچنین به شما امکان می دهد در ارتباط با آنچه انجام می دهید و بر زبان می آورید، نحوه ی عملکرد و نیز نحوه ی تعامل شما با دیگران، تأثیرگذار باشید. از آنجایی که گاه تشخیص این موضوع که چه وقت اثرگذار هستید و چه وقت تأثیر چندانی ندارید دشوار است. زبان بدن به شما کمک می کند به قضاوتهای غیر کلامی همکاران، مشتریان و مراجعان خود درباره ی عملکرد تان، پی ببرید.

سرانجام آن که در می یابید در دنیای تجارت، خواه به عمد یا به سهو، صداقت داشتن همیشه تنها خط مشی نیست. مشتریان شما ممکن است از آنچه لازم است بدانید، اطلاعی نداشته باشند، چون ممکن است رقبایتان واقعیت را تحریف کنند. زبان بدن به شما امکان می دهد آنچه را دیگران به شما نمی گویند، خود دریابید.

خلاصه آن که زبان بدن، شما را قادر می سازد رمزهای پنهان را که در پس واژه ها نهفته است، کشف کنید و شما را در حرفه ی خود به اوج می رساند.

چه بخواهید چه نخواهید، محیط کار شما منعکس کننده ی دیدگاه های کارفرمای شما است. کارفرماها ساختمان مورد نظرشان را انتخاب می کنند، نقشهای اولیه ی محل کار را طراحی می کنند، مبلمان و تزیینات داخلی را سفارش می دهند. همه ی این کارها برای آن است که نشان دهند چه چیز برای آنها اهمیت دارد و چه چیزهایی از نظر آنها باید برای شما اهمیت داشته باشد.

آیا ثروت و دارایی هدف اصلی است؟ ساختمان یک موسسه ی حسابداری در لندن طبق سفارش، مانند یک دژ بنا شده است. این ساختمان حتی دارای یک در آهنی کشویی نمادین و اتاقی مجاور آن است که قبل از ورود به ساختمان باید از این قسمت عبور کنید.

سالن انتظار آن بسیار بزرگ و دیوارهای آن تمامی از سنگ مرمر پوشانیده شده است و عکسی روی دیوار آن قرار دارد که ابهت آن گویای ارزش این مجموعه است. در این موسسه آنچه اهمیت دارد، فقط پول است و این جا، جایی است که مشتریان می توانند ثروت واقعی را به چشم ببیند و آن طور که از نشانه های غیر کلامی این موسسه بر می آید، هدف ایجاد حس اطمینان است.

چنانچه این سلسله مراتب است که در شرکت شما حرف اول را می زند، به دنبال نشانه های جایگاه و موقعیت افراد باشید. مکان های مورد دلخواه مدیران به طور معمول در طبقات بالاتر، با تعداد پنجره های بیشتر، فضای بزرگتر و میزهای بیشتر است. آنها خواستار تمامی مظاهر امپراتوری هستند از جمله صندلیهای چرخان سلطنتی با پشتی های بلند و یک میز بزرگ مثل میز عشاء ربانی با سطحی شفاف که به نظر می رسد بر هیبت دارنده ی آن می افزاید.

Successful people shaking hands making a necessary agreement

البته هر مؤسسه ای که مدیران آن درباره ی مدل خودرویی که می توانند استفاده نمایند، غیبت می کنند، ناگفته پیدا است که در آن مؤسسه سلسله مراتب حکومت می کند.

حال اگر همکاری دسته جمعی، مهمترین هدف یک سازمان باشد، چطور؟ در یک حرفه ی مردمی نظیر کارهای تبلیغاتی یا رسانه ای، ممکن است برای تقویت روحیه ی همکاری، از دفاتری استفاده شود که فضای داخلی آنها با دیوار از هم مجزا نمی شود.

به طور مثال در هر دفتر ممکن است یک صد میز هم اندازه، وجود داشته باشد، تا این دیدگاه تقویت شود که همه با یکدیگر برابرند و به یک اندازه می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. در کنار این دفتر، سالنهای بسیاری وجود دارد که به برگزاری جلسات اختصاص دارند و در آنها میزهای مدوری چیده شده اند تا همه بتوانند یکدیگر را ببینند.

ضمن آن که روی هر میز تلفنی قرار دارد و حتی چنانچه روسا دفتری مخصوص به خود داشته باشند، دیوارهای آنها شیشه ای بوده و در این نوع دفترها به دلیل رفت و آمد زیاد همیشه باز است.

1 نظر
  1. آریا می گوید

    اگر مقدور هست لطفا در این باره مقالات بیشتری منتشر بفرمایید
    موضوع بسیار کاربردی و مهمی است که به نظرم هرکس در هر شغل و موقعیتی باید دانش و مهارت زبان بدن رو داشته باشه
    ممنون از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.