موناليزا، شاهكار علم زبان بدن ( مصاحبه با روزنامه کسب و کار )

موناليزا، شاهكار علم زبان بدن

تاریخ انتشار : شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۲ روزنامه کسب و کار

با مدرس يك علم كمتر شناخته شده در ايران آشنا شويد

زبان بدن به انتقال پيام‌هاي غيرزباني ميان افراد گفته مي‌شود كه توسط اعضاي بدن و حركات صورت انجام مي‌گيرد. اين علم از مطالعه روابط ميان فردي از طريق حركات، ژست‌ها، طرز قرار گرفتن بدن در حالات مختلف و قيافه و حالات صورت تشكيل شده است. گفته ‌مي‌شود چهره انسان مي‌تواند بيش از ۲۰ هزار حالت مختلف ايجاد كند، بنابراين خوش‌بيان‌ترين قسمت بدن است! در اين زمينه با «پويا ودايع‌ »، كسي كه اين علم را بلد است و آن را تدريس مي‌كند، گفت‌وگو كرده‌ايم.

چطور به اين حوزه مسلط شديد؟
من طي ۷ سال گذشته كه در اين حوزه فعاليت مي‌كنم، با اساتيد بنام جهاني در ارتباط بوده‌ام. مدت‌ها كتاب‌هاي خارجي اين حوزه را مي‌خريدم و با اساتيد و روانشناسان صحبت مي‌كردم. آنها ابتدا ايميل‌هاي من را جواب نمي‌دادند، اما بعد توانستم ارتباط خوبي برقرار كنم. از آنها اطلاعات مي‌گرفتم و به آنها اطلاعات مي‌دادم.

به متخصصان زبان بدن در خارج چه اطلاعاتي مي‌داديد؟
درباره رفتار ايرانيان از من اطلاعات مي‌گرفتند، مثلا مي‌پرسيدند چرا در ايران مردم همديگر را بغل مي‌كنند يا روابط بين زن و مرد چطور است. من اينها را توضيح مي‌دادم. با اين وجود شما مي‌دانيد كه در حوزه زبان بدن در ايران كتاب بومي نداريم، به‌جز يكي كه آن را هم خودم نوشته‌ام و در آستانه چاپ است.

اين علم تا چه اندازه در دنيا شناخته شده است؟
زبان بدن سابقه زيادي دارد. موناليزا و نقاشي‌هاي ميكل آنژ هم با زبان بدن مرتبطند. موناليزا چرا شاهكار است، چون در اين نقاشي، داوينچي حاشيه‌هاي چشم و لب موناليزا را حذف كرده و اين كار باعث شده شما وقتي ناراحتيد، اين چهره را ناراحت مي‌بينيد و اگر خوشحال باشيد، آن را خوشحال مي‌بينيد. صحبت كردن درباره موناليزا به زبان بدن مربوط است و داوينچي كاملا با علم زبان بدن آشنا بوده است. اين علم مي‌تواند بگويد كه شما چرا لباس راه‌راه مي‌پوشيد، چرا ساعت را دست چپ مي‌بنديد، چرا موقع صحبت كردن دست‌تان را تكان مي‌دهيد يا چرا گردنبند نازك مي‌اندازيد. در اين علم، شخصيت‌شناسي حرف اول را مي‌زند. يك فروشنده با آشنايي با اين علم مي‌تواند بفهمد كه به هر مشتري چه جنسي بفروشد. از روي لباس و ماشين و بوي ادكلن مشتري مي‌توان فهميد كه چه كالايي را مي‌خرد.

زبان بدن در کسب و کار

يعني زبان بدن مي‌تواند شخصيت افراد را به ما نشان بدهد؟
علم زبان بدن مي‌تواند شخصيت‌شناسي كند. البته اين هم چند نوع است. شخصيت‌شناسي DISK روشي است كه در بزرگ‌ترين شركت‌هاي دنيا هنگام استخدام كارمند استفاده مي‌شود. اين روش حتي مي‌تواند نشان بدهد در محل كار كدام افراد بايد كنار همديگر بنشينند و تا اين اندازه دقيق است. البته لباس، شخصيت بيروني افراد را نشان مي‌دهد، نه شخصيت دروني آنها را. مثلا من مجبورم به دليل شكم بزرگم لباس چارخانه بپوشم، اما اين نشان آن نيست كه من لباس چارخانه را دوست دارم، بلكه فقط به دليل شرايط فيزيكي خودم اين كار را مي‌كنم.

اين علم چطور مي‌تواند به پول درآوردن كمك كند؟
شما وقتي مشتري را بشناسيد، هنگام مذاكره، مستقيم مي‌رويد سر اصل مطلب و در وقت و هزينه صرفه‌جويي مي‌كنيد. مي‌دانيد بين چند آدم متفاوت، با كدام وارد مذكره شويد. اين قانون كه هنگام مذاكره هميشه بايد برويم سراغ مقام بلندپايه در هر شركت يا سازمان، برداشت غلطي است. شما اگر به زبان بدن مسلط باشد، مي‌توانيد بفهميد كه بايد با چه كسي ارتباط بگيريد. ارتباطي كه با زبان بدن برقرار مي‌شود، هميشه موفق است. من از زماني كه شاگرد مغازه بودم به اين موضوع واقف بودم تا زماني كه دانشجو و الان كه مدرس هستم.

اين علم در ايران تدريس مي‌شود؟
در دانشگاه خير! در مراكز آزاد هم فقط من هستم و يك نفر ديگر در شهر اصفهان كه اين كار را مي‌كنيم. علم زبان بدن در ايران چندان سابقه ندارد و كمتر از يك دهه از عمرش مي‌گذرد. گوينده‌هاي خبر تلويزيون در ايران هميشه خشك هستند، در حالي كه اين وسيله ارتباط گسترده مي‌تواند تاثير زيادي بر بيننده داشته باشد.

مي‌شود اين موضوع را با زبان بدن تحليل كرد؟
حرف شما درست است. البته الان مجري‌هاي جوان در تلويزيون سنت قديمي صاف نشستن و خشك حرف زدن با مخاطب را شكسته‌اند، اما در شبكه‌هاي خارجي، گوينده خبر با مخاطب خيلي راحت است و طوري برخورد مي‌كند كه شنونده حرفش را باور مي‌كند، حتي اگر دروغ بگويد!

از علم زبان بدن مي‌شود سوءاستفاده هم كرد؟
بله! از هر علمی می توان درست و نادرست استفاده کرد با تسلط بر علم زبان بدن مي‌توان دستگاه‌هاي دروغ‌سنج را گول زد. اصولا كسي كه به علم زبان بدن مسلط است مي‌تواند به راحتي دروغ بگويد، اما اگر طرف مقابل هم به اين علم مسلط باشد، قضيه پيچيده‌ مي‌شود. شما مي‌دانيد كه نگاه‌هاي افراد هم مي‌تواند معني داشته باشد. حتي رفتار شنونده هنگام مذاكره و حركت چشم‌هاي او هم معنا و مفهوم دارد. جالب است بدانيد دست دادن، نمونه كوچك شده در آغوش گرفتن است. مثلا وقتي كسي با دو دست، ‌دست مي‌دهد، يعني از ديدن طرف مقابل خيلي خوشحال است و به او علاقه‌مند. ما فقط ۲۰ مدل دست دادن براي آقايان با آقايان داريم. حتي نوع دادن كارت ويزيت به فرد مقابل مهم است و معنا دارد.

شما با داشتن اين علم چه مي‌كنيد؟
در حال تدريسزبان بدن هستم. همچنين كتابي در اين زمينه نوشته‌ام. از سوي ديگر براي نخستين‌بار در ايران، ‌فلش‌كارت‌هايي را طراحي كرده‌ام كه در آن بطور جامع علم زبان بدن را تشريح كرده‌ام. در يك طرف اين كارت‌ها عكسي است كه حالتي از رفتار يك انسان را نشان مي‌دهد و در طرف ديگر آن معني اين رفتار توضيح داده شده است.

موناليزا، شاهكار علم زبان بدن ( مصاحبه با روزنامه کسب و کار )
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]
3 نظرات
 1. سامان می گوید

  به نام خدا
  با سلام . افتخارم آشنايي با شما است ♥

 2. زهرا می گوید

  باسلام
  لطفا منابع دقیق مطالب را هم ذکر کنید تا بهتر بتوان از آن ها استفاده کرد.
  خیلی ممنون

 3. pakroyall.com می گوید

  سلام.خواستم بابت وبسایت
  خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون
  بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.