نقش دست ها و قدرت آنها در زبان بدن (آموزش زبان بدن – قسمت هفتم)

نقش دست ها و قدرت آنها در زبان بدن بسیار پررنگ است. نوع دست دادن و نحوه استفاده از دست ها می تواند تاثیر مثبت و منفی بر دیگران داشته باشد. کاربرد زبان دست به دوران باستان برمی گردد. در آن زمان وقتی می خواستند نشان دهند که مسلح نیستند کف دستان خود را به صورت باز در هوا بالا نگه می داشتند. چنین حرکتی معنای تسلیم شدن و فرمان پذیر بودن هم می دهد.

زبان بدن

دست ها مهمترین ابزار تکامل انسان بوده اند و جالب است بدانید که ارتباط بین مغز و دست ها بیش از ارتباط بین مغز با سایر اعضای بدن است. با وجود این، عده معدودی در رفتار و نحوه حرکت دست ها و روش دست دادن خود با دیگران دقت به خرج می دهند. در حالی که نوع حرکت و نحوه دست دادن شما می تواند نشانه برتری جویی، مطیع بودن و غیره باشد.

در طول تاریخ، بازبودن کف دست نشانه ای از صداقت، درستی، روراستی، تسلیم و فرمانبرداری بوده است. امروزه نیز به هنگام سوگند خوردن، کف دست بر روی قلب قرار می گیرد، یا به هنگام شهادت در دادگاه علیه کسی کف دست راست را بالا نگه می دارند تا حضار و هئیت دادگاه ببینند، در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا، دست چپ بر روی کتاب انجیل و کف دست راست بالا نگه داشته می شود.

در بین حیوانات، سگ ها وقتی می خواهند فرمانبرداری و تسلیم شدن را نشان دهند گلوی خود را در معرض دید حریف قرار می دهند. ما انسان ها برای اینکه نشان دهیم مسلح نیستیم و تهدیدی برای طرف مقابل به حساب نمی آییم کف دستان خود را نشان می دهیم. در ادامه داستانی نقل می شود که خواندن آن خالی از لطف نیست. این داستان درباره نحوه دست دادن شخصی به نام «آدام» و برداشت اولیه افراد مختلف از نحوه دست دادن اوست.

اولین روزیست که «آدام» به عنوان کارمند بخش روابط عمومی وارد شرکت شده و قصد دارد در برخورد نخست با سایر کارکنان تاثیر خوبی از خودش در ذهن آنها برجا بگذارد. در زمان معرفی خود به سایر کارکنان توسط مدیر بخش روابط عمومی، با شوق و ذوق در حالی که لبخند عریضی به چهره دارد با همه دست می دهد. آدام قد بلند (حدود ۹/۱ متر)، خوش تیپ و خوش لباس است و یک کارمند موفق بخش روابط عمومی به نظر می رسد. همیشه طبق عادت خیلی محکم با افراد دست می دهد. محکم دست دادن یکی از درسهایی است که در زمان جوانی از پدرش یاد گرفته است. به ماجرا برگردیم. دست دادن او به قدری محکم بود که باعث خونمردگی در انگشت حلقه (انگشت چهارم) برخی از خانم ها شد. سایر مردها، وارد رقابت با او شدند (کاری که معمولاً مردها انجام می دهند و اگر کسی محکم دست دهد طرف مقابل محکم تر دست می دهد). نظر خانم ها این بود که «باید از او دوری کرد. زیرا او یک مرد آلفا و بی عاطفه است» (مرد آلفا به دنبال برتری، رهبری و تسلط است). ولی نظر مردها این گونه نبود. اما از بخت بد «آدام» نیمی از مدیران اجرایی این شرکت خانم بودند و احتمالا خودتان حدس خواهید زد چه اتفاقی ممکن است برای «آدام» بیفتد.

چگونه تشخیص دهیم کسی روراست و صادق است؟

وقتی افراد می خواهند روراستی یا صداقت شان را نشان دهند، معمولاً کف یک یا هر دو دست خود را به سمت طرف مقابل نگه می دارند و از جملاتی مانند «این کار را من انجام ندادم»، «اگر از دست من ناراحت شدید از شما عذر می خواهم» یا «دارم راستش را به شما می گویم» استفاده می کنند. استفاده از کف هر دو دست مانند بسیاری از علائم زبان بدن، حرکتی کاملاً غیرارادی و ناخودآگانه است. سخنران زیر با حرکت دستان خود می خواهد به مخاطبین بگوید که به من اعتماد داشته باشید.

اگر دقت کرده باشید، وقتی بچه ها دروغ می گویند یا مسئله ای را کتمان می کنند، اغلب اوقات دستان شان را در پشت خود مخفی می کنند. همچنین وقتی مردان قصد مخفی کردن مسئله ای را داشته باشند دستان شان را جیب خود قرار می دهند. حتی ممکن است برای مخفی کردن کف دستان در حالت دست به سینه قرار بگیرند. خانم ها به هنگام کتمان حقایق، سعی می کنند تا از موضوع طفره بروند یا در مورد موضوعات نامربوط صحبت کنند و در این حین نیز خودشان را به فعالیت های دیگر مشغول می کنند. در واقع خانم ها ترجیح می دهند هنگام عدم بیان حقایق وانمود کنند که سرشان شلوغ است.

معمولا به فروشنده ها آموزش داده می شود وقتی مشتری دلایل عدم خرید خود را توضیح می دهد به کف دستان او نگاه کنند زیرا وقتی مشتری دلایل حقیقی را بیان می کند معمولاً کف دستانش در معرض دید فروشنده خواهند بود ولی وقتی قصد خرید ندارد و دلایل غیرواقعی را مطرح می کند احتمالا دست های خود را مخفی خواهد کرد.

قراردادن طولانی دست در جیب شلوار نیز یکی از حرکات مورد علاقه مردانی است که حوصله صحبت و بحث کردن را ندارند. در عکس زیر، مردی که دستان خود را در جیبش گذاشته حوصله شنیدن حرف های طرف مقابلش را ندارد و از حالت بدن این خانم (تکیه دادن دست ها به کمر) می توان فهمید که احتمالا به زور سعی در دیکته کردن حرف خودش دارد. البته همانطور که پیش از این نیز گفته شد، باید مجموعه ای از حرکات را در نظر بگیریم. در عکس زیر، علاوه بر دست ها، توجه و سمت نگاه مرد نیز به سمت دیگری است و حالت چهره او نیز بی تمایلی را نشان می دهد. در مورد زبان بدن خانم نیز علاوه بر حالت دست ها نوع ایستادن نیز در تشخیص موقعیت به ما کمک کند.

در مجموع می توان گفت که دست ها در حکم تارهای صوتی زبان بدن هستند زیرا بیشتر از سایر اعضای بدن حرف برای گفتن دارند و اگر به هنگام صحبت و سخنرانی حرکت دست ها را حذف کنید به مانند این است که کسی جلوی دهانتان را گرفته است. در آموزش های بعدی به سبک های مختلف دست دادن و معنای آنها پرداخته می شود.


 

به این مقاله امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.