هدف از برندسازی چیست؟

برندسازی در مقابل بازاریابی

هدف از برندسازی چیست؟

برندسازی در مقابل بازاریابی
قبل از صحبت کردن درباره هدف از برندسازی، بهتر است تفاوت میان برندسازی و بازاریابی را درک کنیم.بازاریابی یعنی اینکه کاری کنیم تا چیزی در نظر مردم خوب به نظر آید. این فرآیند شامل موارد زیر است:

  • گوش دادن به بازار برای یادگیری آنچه که بازار می خواهد. (و یا می خواهد بشنود.)
  • پیدا کردن یک راه برای اتصال آنچه که بازار می خواهد با چیزی که شما در حال فروش آن هستید.
  • به بازار بگویید که چطور چیزی که شما قصد فروش آن را دارید شبیه چیزی است که بازار می خواهد.

برندسازی با شیوه ایرانی ها

بدانید که چه کسی هستید ? 

اگر برندی که توسط بازاریابی پشتیبانی می شود غیر واضح و نامشخص باشد، انواع وسوسه ها به سراغ شما خواهد آمد تا به جای کسی که واقعا هستید، آنچه که بازار از شما می خواهد شوید. این کار در کسب و کار هیچ وقت بهتر از زمانیکه قصد پیدا کردن دوست را دارید، عمل نمی کند (هرگز سعی نکنید تا به خاطر تحت تاثیر قرار دادن عواطف و احساسات فردی، کسی به غیر از خودتان باشید). مردم و سازمان ها هیچکدام در ایجاد روابط بسیار خوب عمل نمی کنند تا اینکه آنها بدانند که چه کسی هستند و چه پیشکش هایی برای ارائه به دیگران دارند.

هدف از برندسازی، دانستن و همیشگی بودن یک هویت واقعی، از یک داستان واقعی است، بدین ترتیب هدایت اجرایی، فروش، بازاریابی، محصول، پشتیبانی، عملیات و فرهنگ سازمانی همه هماهنگ و قانع کننده خواهند بود و این برای هر کسی که با مجموعه ای از افرادی که یک برند را تشکیل می دهند کار می کند، معنی دار است. یک برند داستان افرادی است که در جهتی حرکت می کنند و از شما دعوت می کنند تا با آنها سفر کنید.

آنچه شما با روزهای خود انجام می دهید، تعریف آن چیزی است که شما با زندگی خود انجام می دهید. اگر یک برند نمی تواند بیان کند که چرا کارکنان (یا مشتریان) باید بخشی از زندگی خود را برای سفر با برند صرف کنند، این برند ذاتا ناکارآمد و ضعیف است. بدتر از آن، خواسته سهل انگارانه این برند از مردم است که زندگی خود را ارزان معامله کنند.

زندگی شما اهمیت دارد. یک برند خوب این را می داند و کاری خواهد کرد تا پاسخ به “چه چیزی” یا “چرا”یی بخشی از جامعه خود در عمل باشد.

برند ایجاد کنیم - برندسازی


سکوت = برند منفعل

شما مجبور نیستید که برندسازی را انجام دهید، و نیازی نیست که برای اهمیت یافتن در نظر مردم به عمد کاری را انجام دهید، اما اگر برندسازی را عمدا انجام ندهید، شما آن را به صورت غیرمستقیم انجام خواهید داد و برای پر کردن این خلاء چندین عامل مشاهده خواهید کرد:

  • محصول یا خدمات خود را کالایی لغزنده در بازار خواهید دید.
  • هزینه های باقی ماندن در بازار را در حال افزایش خواهید دید.
  • شما خواهید دید که رهبرانتان از مواضع خود کناره گیری خواهند کرد و به مسافرانی ناگوار و تلخ تبدیل می شوند.
  • شما انتخاب مشتریانتان را خواهید شنید و خود را نوری همیشه در حال کاهش خواهید دید.
  • شما راه حل هایی کوتاه مدت و موقتی پیدا خواهید کرد.

 

… اما با گذشت زمان، مجبور خواهید شد اعتراف کنید که شما به آرامی به دریایی متلاطم تنها با قایقی که هر لحظه سنگین تر می شود وارد شده اید و بازگشت شما به جایی که به آن تعلق دارید هر لحظه سخت تر خواهد شد.

هدف از برندسازی که به خوبی انجام شده ، این است که به ارزش های مقدس مردم احترام بگذاریم و معنا و وضوح بیشتری به زندگی کارمندان و مشتریانمان بیافزاییم.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.