هشت سبک از بدترین شیوه های دست دادن (آموزش زبان بدن- قسمت سیزدهم)

در این قسمت آموزش بدن به هشت سبک از بدترین شیوه های دست دادن می پردازیم که بهتر است هیچ گاه از آنها استفاده نکنید.

  1. دستان سرد و عرق کرده موسوم به «ماهی خیس»

میزان مقبولیت: یک از ۱۰

اکثر افراد از «ماهی خیس» که حالت نرم و کمی لزج دارد بدشان می آید و لذا اگر با دستان سرد، خیس یا عرق کرده که به نوعی حالت «ماهی خیس» را دارند با کسی دست بدهید، ناخوشایند و نازیبا خواهد بود و علاوه بر این به نوعی نشان دهنده شخصیت ضعیف است زیرا کف دست به راحتی می تواند در حالت فرمان پذیری (یعنی رو به بالا) قرار بگیرد. حتی در برخی موارد دست دادن با دستان خیس می تواند نشانه عدم تعهد شما به طرف مقابل باشد. در این حالت حتی ممکن است اینطور به نظر برسد که جزء افرادی هستید که شل دست می دهند.

با این تفاسیر، مجدد باید خاطر نشان شد که تفاوت های فرهنگی را حتما در نظر داشته باشید. مثلا در کشورهای آسیایی و آفریقایی، شل دست دادن امری پدیرفته شده تلقی می شود و برعکس اگر خیلی محکم دست بدهید شاید به نوعی توهین تلقی شود. همچنین برخی افراد از شرایطی به نام «تعرق بیش از حد» رنج می برند که به ژنتیک فرد برمی گردد و باعث تعرق مزمن می شود. اگر این مسئله در مورد شما صدق می کند، توصیه می کنیم که همیشه یک دستمال پارچه ای تمیز یا چند دستمال کاغذی همراه خود داشته باشید تا پیش از دست دادن، دستان خود را خشک کنید.

دست دادن با دستان سرد و عرق کرده

کف دست ها غدد تعرق بیشتری از سایر نقاط بدن دارند و به همین دلیل عرق کف دست بیشتر به چشم می آید. نکته جالب این است که اکثر افرادی که به این شکل (یعنی مانند ماهی خیس) دست می دهند خودشان از این مسئله آگاه نیستند و بنابراین بهتر است برای جلوگیری از این وضعیت، وقتی با دوستان خود دست می دهید از آنها بخواهید که نظر و احساسشان را به شما بگویند.

  1. دست دادن سفت و محکم

میزان مقبولیت: ۴ از ۱۰

این نوع دست دادن، سبک مورد علاقه صاحبان کسب و کارها، تجار و بازرگانان است و نشان دهنده این است که فرد می خواهد اوضاع را تحت کنترل خود در آورد و به طرف مقابل بفهماند که حرف، حرف اوست. در این حالت طبق آنچه که پیش از گفته شد کف دست رو به پایین است و پس از درگیر شدن دست ها، فرد آغازکننده فشاری به سمت پایین اعمال می کند و دو تا سه بار دست های طرف مقابل را تکان می دهد. حتی در این حالت ممکن است جریان خون دست طرف مقابل برای مدت کوتاهی قطع شود. گاهی اوقات افرادی که شخصیت ضعیفی دارند برای اینکه از تسلط و سلطه دیگران بر خودشان می ترسند سعی می کنند از این روش برای دست دادن استفاده کنند تا به نوعی شخصیت خودشان را پنهان کنند.

دست دادن استخوان خردکن

  1. استخوان خردکن

میزان مقبولیت: صفر از ۱۰

در واقع نوع شدیدتر مورد ۲، سبک «استخوان خردکن» است که بدترین نوع دست دادن به حساب می آید زیرا خاطره چنین دست دادنی هیچ گاه از ذهن طرف مقابل پاک نمی شود و به جز فرد آغازکننده هیچ شخص دیگری از این نوع دست دادن تحت تاثیر قرار نمی گیرد. این سبک نشان دهنده شخصیت به شدت تهاجمی است و این معنی را می دهد که شما فردی هستید که بدون هشدار قبلی از اولین فرصت به نفع خود استفاده کرده و سعی دارید در همین ابتدای امر، به هنگام دست دادن، روحیه طرف مقابل را تضعیف کنید. به خانم ها توصیه می شود که در ملاقات های تجاری، تا جای ممکن در دست راستشان حلقه نیاندازند زیرا اگر با فردی برخورد داشته باشید که به این شکل دست می دهد فشار بیش از حد ناشی از این نوع دست دادن و گیر کردن حلقه بین دو انگشت سبب خونریزی می شود و خاطره بدی از آن ملاقات برای شما باقی می ماند.

گرفتن انگشتان دست

متاسفانه هیچ روش موثری برای مقابله با این سبک دست دادن وجود ندارد. اگر احساس کردید که شخصی به عمد با شما اینطور دست می دهد و از این رفتار او خوشتان نمی آید، بهتر است به او بگویید: «خیلی محکم دست میدی دستم درد گرفت». این کار به فرد می فهماند که نباید این رفتارش را مجدد تکرار کند.

  1. گرفتن انگشتان دست

میزان مقبولیت: ۲ از ۱۰

این سبک دست دادن معمولا زمانی رخ می دهد که یک آقا می خواهد با خانمی دست بدهد و به نوعی تابع فاصله دو شخص از یکدیگر است. مثلا اگر فاصله دو نفر از هم به جای ۶۰ سانتیمتر حدود ۹۰ سانتیمتر باشد، در حالت دوم دو شخص فاصله بیشتری از یکدیگر دارند و در نتیجه دست ها کامل با یکدیگر درگیر نمی شوند. البته اگر آقا یا خانمی به عمد اینطور دست بدهد احتمال دارد جزء افرادی باشد که تمایل ندارند افراد خیلی به حریم خصوصی شان نزدیک شوند.

گرفتن انگشتان دست

 

  1. سفت کردن و عقب نگه داشتن بازو

میزان مقبولیت: ۳ از ۱۰

در روانشناسی زبان بدن دست دادن به مانند کف دست رو به پایین، بازوی سفت و انعطاف ناپذیر از انواع تهاجمی دست دادن محسوب می شود و هدف اصلی آن حفظ فاصله و دور نگه داشتن طرف مقابل از فضای شخصی است. این سبک دست دادن بیشتر توسط افرادی استفاده می شود که فضای شخصی بیشتری نسبت به سایر افراد نیاز دارند و به نوعی قصد محافظت از این فضا را دارند.

. سفت کردن و عقب نگه داشتن بازو

اینگونه افراد معمولا کمی به سمت جلو خم می شوند تا به نوعی طرف مقابل خود را دورتر از فضای شخصی شان نگه دارند.

  1. کشاندن طرف مقابل به سمت خود

میزان مقبولیت: ۳ از ۱۰

این سبک دست دادن، سبک مورد علاقه برخی افراد سلطه جو است. در این حالت، فردی که به این شکل دست می دهد، دست طرف مقابل را که کاملا در حالت کشیده قرار دارد می گیرد و با اعمال فشار به سمت خود می کشد تا او را به فضای شخصی خودش وارد کند. این کار سبب عدم حفظ تعادل طرف مقابل می شود و شروع خوبی برای ایجاد یک رابطه تجاری یا دوستانه طولانی نیست.

کشاندن طرف مقابل به سمت خود

کسی که به این سبک دست می دهد می تواند سه معنی داشته باشد: یک اینکه، چنین فردی فقط در محدوده فضای شخصی خودش احساس امنیت می کند و ترجیح می دهد که دیگران دور و بر او باشند، دو اینکه ممکن است این فرد در فرهنگی بزرگ شده که محدوده تعریف شده برای فضای شخصی در آن فرهنگ کمتر از محدوده فضای شخصی در سایر فرهنگ ها باشد و سه اینکه، با برهم زدن تعادل شما به نوعی سعی در کنترل تان دارد. در هر حال، چنین شخصی به دنبال این است که آنطور که خودش می خواهد رفتار کند.

  1. تکان دادن دست ها بیش از حد متعارف

میزان مقبولیت: ۴ از ۱۰

در این حالت، فرد دست طرف مقابل را می گیرد و چندین بار با انرژی تمام و به صورت ریتمیک و با سرعت زیاد دست طرف مقابل را تکان می دهد. معمولا تکان دادن دست تا هفت بار قابل قبول است ولی در این حالت شخص به قدری دست طرف مقابل را تکان می دهد که انگار دارد از طریق پمپ، آب از چاه بیرون می کشد.

تکان دادن دست ها بیش از حد متعارف

همچنین معمولا در این حالت پس از چندین بار تکان دادن دست، فرد همچنان دست طرف مقابل را در دست خود نگه می دارد تا نگذارد طرف از دستش در برود و جالب اینکه بعضی ها سعی می کنند دست خود را بکشند و به نوعی خودشان را از دست چنین فردی نجات دهند.

  1. سبک هلندی

این سبک به نوعی مشابه مورد ۱ یعنی «ماهی خیس» به حساب می آید با این تفاوت که در این حالت انگشتان دست کمی محکم تر و صاف هستند و دست تعرق کمتری دارد. مبدا این سبک دست دادن کشور هلند است و هلندی ها اصطلاحی در این مورد دارند و به شخصی که اینگونه دست می دهد می گویند که «فلانی مثل یک دسته هویج دست می دهد». در واقع در تصویر اول، اینطور به نظر می رسد که شخص سمت راست، به جای گرفتن انگشت های فرد سمت چپ تصویر که گویی هیچ حسی ندارند و هیچ گونه احساس خوبی را منتقل نمی کنند،  چهار هویج را در دستش گرفته است. این مسئله در تصویر دوم به وضوح مشخص است.

دست دادن به سبک هلندی

آموزش ربان بدن در دست دادن به سبک هلندی

زبان بدن سیاستمداران

دست دادن اسحاق رابین و یاسر عرفات

عکس زیر مربوط به سال ۱۹۹۳ در کاخ سفید است که «اسحاق رابین» نخست وزیر اسبق رژیم غاصب صهیونیستی و «یاسر عرفات» رئیس جمهور فقید حکومت خودگردان فلسطین را نشان می دهد که در حال دست دادن با یکدیگر هستند. این عکس حاوی نکات جالبی است. «کلینتون»، رئیس جمهور وقت ایالات متحده نیز به دلیل قرارگرفتن در وسط تصویر، قد بلندترش و همچنین دستان بازش که در پشت هر دو نفر قرار گرفته و گویی اوضاع را در کنترل دارد شخص کلیدی این تصویر است.

اسحاق رابین (سمت چپ) بازویش را سفت نگه داشته تا یاسر عرفات نتواند او را به سمت خودش بکشد. اگر دقت کنید بازوی یاسر عرفات به سمت عقب است که نشانه ای از کشیدن طرف مقابل به سمت خودش است.

در واقع این عکس معروف نشان دهنده معادله قدرت بین طرفین است و هر دو طرف به قدری محکم بر روی پاهای خود ایستاده اند که به سمت یکدیگر کشیده نشوند. «اسحاق رابین» با سفت کردن بازویش و خم شدن به جلو سعی دارد عرفات را از فضای شخصی خودش دور نگه دارد در حالیکه «عرفات» مثل سیخ صاف ایستاده و سعی دارد با عقب نگه داشتن بازویش به نوعی به «اسحاق رابین» پاتک بزند و او را به سمت خودش بکشد.

در عکس زیر نیز «دونالد ترامپ» (نفر سمت راست) تاجر معروف آمریکایی و نامزد فعلی ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوری خواه را می بینید که از کشاندن «میت رامنی» به سمت خود ابایی ندارد. «میت رامنی» رقیب «اوباما» در انتخابات ریاست جمهوری قبلی بود. البته شاید خوب باشد بدانید که ظاهرا رفتار و گفتار آقای «ترامپ» نشان می دهد که از غیرعادی بودن و جنجال به پاکردن خوشش می آید.

در انتها باید گفت با توجه به اینکه در برخورد اول با افراد، همان چند دقیقه اول می توانند سرنوشت یک رابطه را مشخص کنند بهتر است در زمینه نحوه دست دادن با دیگران (خصوصا با افراد جدید) از دوستان و همکارانتان و البته آموزش زبان بدن دست دادن کمک بگیرد و سبک های قابل قبول را تمرین کرده و همینطور بازخورد اطرافیان را در مورد سبک دست دادنتان جویا شوید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.