هفت  مرحله برای موفقیت در مذاکره دشوار

هفت قدم

آیا تاکنون برایتان پیش آمده که مذاکره تان را با احساس بدی ترک کرده باشید؟ من اعتقاد زیادی به تمرین قبل از بازی دارم، نه در زمان بازی. جذابیت و گیرایی مذاکرات تنها زمانی اتفاق می افتند که شما در برابر یک مذاکره کننده سخت گیر قرار می گیرید. در اینجا هفت مرحله آماده سازی برای مذاکرات دشوار را بیان کرده ایم.

 

 1. استراتژی خود را بدانید.
  اگر استراتژیتان برای شما واضح نباشد، چگونه می توانید از نتایجی که به نفع شرکت شما است لذت ببرید؟ اگر مدیر ارشد استراتژی شما را مشخص نکرده باشد، که متاسفانه اغلب اینطور است، حتما شما درباره آن از مدیر خود سوال کنید.
 2.  سبک مذاکره
  قصد شما چیست؟ آیا شما در اواسط گفتگو مصالحه می کنید و یا برای یک پایان تلخ رقابت می کنید؟ مطمئن شوید که سبک انتخابی شما برای مذاکره، به بهترین شکل با شرایط مطابقت داشته باشد.
 3. شناسایی اهداف
  آیا به دنبال به حداکثر رساندن سود خود در کوتاه مدت هستید و یا به دنبال ایجاد یک همکاری بلند مدت می باشید؟ بنابراین از اهداف خود قبل از مذاکره مطمئن شوید.
 4. آنالیز SWOT را آماده کنید.
  ابزار ساده ای که اغلب نادیده گرفته می شود. به فرصتهای خارجی که می توان از آنها به عنوان موضعی برای گریختن از معامله حساب کرد، فکر کنید. قدرت واقعی در هر مذاکره ای داشتن گزینه هایی برای فرار از معامله است. ممکن است معامله ای را که می خواهید به دست نیاورید، اما از توافق با یک معامله بد هم جلوگیری کرده اید.
 5.  تحقیقات قبل از جلسه
  زمانیکه شما انگیزه طرف مقابل را درک کنید، می توانید شرایط مذاکره را تحت کنترل خود بگیرید. در مذاکرات بدست آوردن اطلاعات از طرف مقابل، قدرت شما را تضمین می کند. اگر شما امیدوارید که در طی مذاکره خلاق بوده و معامله به نفع شما تمام شود، شما نیاز به دانستن همه چیز در مورد تصمیم گیرندگان طرف مقابل خواهید داشت.
 6. گزینه ها/طراحی معامله
  این فرصتی برای شماست تا خلاق باشید. با تیم خود کار کرده و لیست جامعی از گزینه هایی را که می توانید از آنها برای طراحی معامله خود استفاده کنید، تهیه نمایید. اگر شما با اعداد راحت نیستید، حتما از فردی در تیم خود استفاده کنید که در کار با اعداد مشکلی نداشته باشد.
 7. برنامه معامله

در طی یک مذاکره شما باید آماده اولویت بندی منافع خود باشید پس حتما قبل از جلسه خود را با اطلاعات کافی مجهز کنید. چه چیزی را می توانید معامله کنید؟ در عوض چه چیزی می توانید به دست آورید؟ در ابتدا از مهمترین اهداف خود شروع کنید.
 
 

توصیه هایی برای مذاکره با کارفرمایان

یکی از هیجان انگیزترین تجربه هایی که شما می توانیم در زندگی کسب کنید، شروع یک کار جدید است. بنابراین شما با اعتماد به نفس کامل برای مصاحبه های شغلی درخواست می دهید. پس از آن منتظر مانده و مشتاقانه گوشی خود را بررسی می کنید تا ببینید که تماسی از طرف کارفرمایان با شما صورت می گیرد یا نه. سپس آن لحظه ای که انتظارش را می کشیدید فرا می رسد و می خواهید درباره شغل با کارفرما مذاکره کنید. پس از آن چه باید کرد؟

جلسه و مذاکره با کارفرمای احتمالی

چندین نکته را باید در هنگام مذاکره برای یک شغل در نظر بگیرید که عبارتند از:
۱- گوش دهید، صحبت نکنید. شرکت احتمالا پیشنهادی شامل حقوق و مزایای شغل مورد نظر را مطرح می کند. شرکت این پیشنهاد را در قالب قرارداد ارائه می دهد. شما باید به پیشنهاد آنها گوش دهید. اگر شما پیشنهادی دهید و یا بیش از حد درباره خودتان اطلاعاتی را فاش کنید، احتمال موفقیت خود را کاهش داده اید. شرکت ها معمولا سعی می کنند تا شما آنچه که برای بدست آوردن شغل جدید می خواهیم را بیان کنید؛ زیرا این اطلاعات به آنها فرصت کاهش حقوق و مزایای شغل پیشنهادی را خواهد داد. پس قبل از در نظر گرفتن پیشنهاد آنها و ارائه پیشنهاد خودتان، تا جائیکه می توانید اطلاعات جمع آوری کنید. اگر شما احتمال می دهید که آنها پیشنهاد نسبتا پایینی ارائه دهند، و به موقعیت خود اطمینان دارید،  قبل از آنکه آنها پیشنهادشان را مطرح کنند، درباره حقوق مورد نظرتان صحبت کنید.
۲- اصل عدالت را در نظر داشته باشید.کارفرمایان در محدوده خاصی و با توجه به بودجه و سیاست منابع انسانی خود، مذاکره خواهند کرد. شما باید با توجه به این اصول و با در نظر گرفتن خواسته هایی معقول و از همه مهمتر با توجه به میزان کاری که در آن موقعیت شغلی انجام خواهید داد، درباره حقوق مورد نظرتان مذاکره کنید.
۳- واقع گرا باشید.مذاکراه باید بر اساس موقعیت و میزان تقاضا برای آن شغل صورت گیرد. اگر شما دارای مهارت هایی هستید که تقاضای زیادی برای آن وجود ندارد، احتمال موفقیت و قدرت شما در آن مذاکره افزایش خواهد یافت، اما اگر کارجویان واجد شرایط زیادی برای آن شغل وجود داشته باشند، ممکن است مجبور شوید که قدرت خود در مذاکره را کنترل کنید.
۴- بدانید که چه زمانی باید گفتگو را متوقف کنید. در مذاکرات کاری، بسیار مهم است که حرص و طمع را کنار بگذارید. نقطه ای که باید مذاکره در آن پایان یابد زمانیست که متوجه شویم اهداف مورد نظرتان را بدست آورده اید. اگر شما همچنان برای بدست آوردن منافع بیشتر به طرف مقابل فشار وارد کنیم، خطر ریسک کردن را پذیرفته اید.
 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.