پویا ودایع در گفتگو با خبرگزاری فارس : جوانان با برنامه‌ریزی خود را در برابر اهمال‌ کاری‌های سال جدید واکسینه کنند

پویا ودایع  مشاور علوم رفتاری معتقد است: جوانان و نوجوانان در انجام برنامه‌ها دچار اهمال‌ کاری می‌شوندکه می‌توانند با انجام برخی از تکنیک‌ها نظیر برنامه‌ریزی منسجم و اعلام اهداف به دیگران، با این سهل‌انگاری درونی مقابله کنند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، پویا ودایع مشاور علوم رفتاری و زبان بدن اظهار داشت: با نزدیک شدن به روزهای پایانی، افراد برای سال جدید برنامه و اهداف مختلفی را تدارک می‌بینند ولی بسیاری از همین افراد که اغلب جوانان و نوجوانان هستند در انجام برنامه‌ها دچار اهمال کاری می شوند که البته می توان با انجام برخی از تکنیک‌ها نظیر برنامه‌ریزی منسجم و اعلام اهداف به دیگران، با این سهل‌انگاری درونی مقابله کرد.

وی تصریح کرد: افرادی که دچار رفتار به تعویق انداختن هستند در ابتدا باید خواسته‌ها و اهداف خود را در سال جدید برای دوستان و نزدیکان خود بیان کنند چراکه این کار علاوه به افزایش اعتماد به نفس، باعث می‌شود از سوی دیگران تشویق شده و هر یک تجربیات خود را با فرد به اشتراک بگذارند.

وی ادامه داد: تهیه دفتر برنامه‌ریزی و نوشتن میزان پیشرفت در پایان هر روز می‌توانند همواره فرد را در مسیری که تعیین شده نگه دارد، حتی اگر روزی اقدامی برای هدف انجام نشده باز هم باید یادداشت کرد چراکه این اقدام نوعی محرک روانی است، به عبارتی نوشتن پیشرفت‌ها، مصمم بودن فرد در به سرانجام رسیدن یک هدف را نشان می دهد.

این مشاور علوم رفتاری ابراز داشت: برای تغییر رفتار اهمال کاری فقط باید زیاد کار کرد، چرا که مشکل فرار از کار را باید با بیشتر کار کردن حل کرد و این موضوعی است که نباید از آن به سادگی گذشت.

وی با اشاره به اینکه بیماری به تعویق انداختن میتواند مشکلات متعددی برای سلامتی فرد ایجاد کند افزود: تحقیقات نشان داده این افراد سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و بیشتر دچار بیماری می‌شوند، البته نشانه‌های افسردگی و بی‌خوابی نیز در اینگونه افراد بیشتر از سایرین دیده می شود.

ودایع اضافه کرد: تغییر دادن عادت تعویق، در کوتاه مدت کار ساده‌ای نیست اما می‌توان اهداف بزرگ را با قدم‌های کوچک آغاز کرد و همین اقدامات را برای خود تکرار کرد تا با ایجاد انگیزه درونی، گام‌های بعدی را بلندتر برداشت.

پویا ودایع خاطر نشان کرد: هدف گذاری و برنامه‌ریزی برای سال جدید اقدامی حرفه‌ای از سوی افراد برای بهتر زندگی کردن است چرا که برنامه ریزی و ترسیم آرزوهای یک ساله بی‌شک راه رسیدن به اهداف را کوتاه‌تر می کند.

 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.