کشف استعداد خودم

کشف استعداد خودم ؟ از کجا بدانیم که در چه زمینه‌ای استعداد و توانایی بیشتری داریم؟

چگونه بفهمیم که در چه کاری استعداد داریم  ؟ پنج راهکار را ارائه می‌کنم که می‌تواند برای کشف استعدادهای شما مفید باشد. این راهکار‌ها عبارتند از :

۱. کارهای جدیدی را انجام خواهم داد که قبلا از انجام انها می ترسیدم !

اول از خود بپرسید چرا از انجام این کار می‌ترسید و چه قابلیتی برای انجام آن کار کم دارید؟ اگر فقط به این دلیل از آزمایش یک کار جدید می‌ترسید که ممکن است خوب از آب درنیاید در واقع با این تفکر همه استعداد‌های نهفته خود را سرکوب کرده و مانع از شکوفا شدن آن‌ها می‌شوید. ما معمولا ترس خود از انجام یک کار جدید را با جملاتی توجیه می‌کنیم جملاتی مانند: خیلی سرم شلوغه… جراتش رو ندارم… مطمئن نیستم از عهده‌اش بر بیام… دیگه از من گذشته… ممکنه همه من رو مسخره کنن… و جملات شبیه این! این توجیهات را دور انداخته و فعالیت‌های جدیدی را امتحان کنید تا بتوانید از لابلای آن‌ها به استعداد‌های نهفته خود پی ببرید.


۲. انجام چه کاری برای من آسان است؟

آیا شده دوستان شما به شما بگویند: «ای کاش می‌توانستم مانند تو در انجام فلان کار خوب باشم»؟ آیا انجام آن کار برای شما آنقدر ساده است که از نظر شما خیلی چیز مهمی نیست؟ توجه داشته باشید که حتما لازم نیست که چیزهای خوب با سختی و مشقت بدست بیایند، بعضی افراد به طور طبیعی توانایی‌های خاصی دارند طوری که انگار برای‌‌ همان کار ساخته شده‌اند. سعی کنید از این توانایی‌های ذاتی استفاده کنید. ممکن است شما خودتان متوجه نباشید که در انجام بعضی کار‌ها بهترینید اما دیگران این توانایی را دیده و به شما یادآوری کنند پس به حرف‌های اطرافیانتان گوش کنید هنگامی که جملاتی اینچنینی را به زبان می‌آورند: «تا حالا فکر کردی…. بشی؟؟» یا «تو واقعا… رو خوب انجام می‌دی».

همه ما فکر می‌کنیم کارهایی را که می‌توانیم به آسانی انجام دهیم ساده هستند و ارزش آن‌ها را نادیده می‌گیریم. در عوض حسرت انجام کارهایی را می‌خوریم که انجام آن‌ها برای ما سخت و برای دیگران آسان است. 


۳. آن چیزی را که دوست دارم انجام می دهم.

به هیچ کس یا هیچ چیز اجازه ندهید به شما بگوید آن چیزی را که شما دوست دارید و به دنبال آن هستید مسخره است و ارزش انجام دادن ندارد. امروزه در دنیا هیچ تخصصی نیست که مورد نیاز نباشد پس مطمئن باشید آنچه شما به آن علاقه دارید در جایی مورد نیاز بوده و افراد زیادی برای آن ارزش قائلند.

کشف-استعداد-خودم


۴. پر افتخار‌ترین لحظات گذشته ام چه بوده ؟

به گذشته خود فکر کنید و بهترین دستاورد‌ها و بزرگ‌ترین موفقیت‌های خود را که مایه افتخار شماست به یاد بیاورید. وقتی همه آن‌ها را کنار هم بگذارید و به نوع این موفقیت‌ها فکر کنید رابطه بین آن‌ها برای شما آشکار شده و به این ترتیب می‌توانید استعداد‌هایی را که پشت این موفقیت‌ها قرار دارند تشخیص دهید. مثلا اگر بیشتر افتخارات شما در زمینه یک ورزش خاص است پس شما در آن رشته ورزشی استعداد ویژه‌ای دارید.


۵. از دیگران خواهم پرسید !

از دوستان، افراد خانواده و هم کلاسی‌هایتان در مورد ویژگی‌های منحصر به فرد خود بپرسید. ممکن است در جواب آن‌ها نکات مشترکی را بیابید که به شما در شناسایی استعداد‌هایتان کمک کند. مثلا اگر همه آن‌ها به توانایی خاص شما در نقاشی اشاره کردند پس احتمالا شما استعداد خوبی در نقاشی دارید. اینکه بدانید همه ما با هم متفاوت هستیم بنابراین هر کدام از ما دیدگاه‌های منحصر به فردی در مورد محیط اطرافمان داریم. هرگز از اینکه بایستید و خودتان باشید نترسید و هر آنچه را باعث متفاوت بودن شماست، بگویید و بدانید این کار باعث بهبود زندگی شما و دیگران خواهد شد.

 

 

3 نظرات
 1. Ho3ein می گوید

  سلام. ممنون و سپاس فراوان از سایت خوبتون و همینطور از متن زیبای راجع به کشف استعداد یابی.
  واقعا خیلی عالی خلاصه کامل خوشخط دمتون گرم

 2. حسن می گوید

  مرسی که قدرت تفکری که مدتها خوابیده بود رو بیدار کردید مرسی

 3. sahar khorami می گوید

  خیلی ممنون ازمطلب جالبتون
  گاهی ادم خودش یادش میره ولی بقیه خیلی خوب یاداوری می کنن که تو این استعداد رو داری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.