فیلم ببینیم ! نقد و بررسی فیلم Predestination (تقدیر)

یک مامور زمان ، به عنوان آخرین ماموریت دوران شغلی خودش ، باید یک بمب‌گذار را پیدا کرده و از اجرای برنامه‌ی او جلوگیری کند. او در همین راستا، ۵ سال به عقب برگشته و با فردی آشنا می‌شود که بی ارتباط با ماموریتش نیست و ……در ادامه به بررسی فیلم Predestination (تقدیر) میپردازیم….

فیلم ها هم برای سرگرمی هستند و هم برای آموزش ما . فیلم تقدیر یکی از فیلم های مفهومی هست که شاید در بیست دقیقه اول ما را به خود همراه می کند و به دنبال یک داستان تعریف کردن یک مرد  در یک بار همراه است. اگر به فیلم‌های ماشین زمان علاقه دارید، فیلم Predestination (تقدیر) را نباید به عنوان یکی از جالب‌ترینشان از دست بدهید .فیلمی که شاید یکی از  بهترین فیلم‌های این حوزه باشد، اما فقط به خاطر خلاقیت دیوانه‌واری که در زمینه‌ی پرداخت به زاویه‌ی جدیدی از سفر در زمان به خرج داده قابل‌تحسین است ، خلاقیتی که مثل اکثر فیلم ها نبوده است.

نام این فیلم Predestination (تقدیر) با درونمایه مرکزی فیلم عجین است. مفهوم آزادی اراده برای کسانی  که خود را در زمان محدود می‌کنند اغلب محلی از اعراب ندارد. اما برای فردی که خارج از مرزهای زمانی زندگی می‌کند، دغدغه های تغییر آینده قابل اغماض نیستند. اما به واقع زمان مؤلفه ای سیال است یا ایستا ؟  آیا اتفاقات، از قبل تعیین شده‌اند و قابل تغییر نیستند؟ آیا تمام لحظات زندگی  از قبل مشخص شده‌اند؟ این‌ها پرسش‌های اساسی هستند که مطرح می‌شوند اما لزوماً فیلمنامه برادران اسپیریگ پاسخی به آن‌ها نمی‌دهد. آن‌ها نمی‌توانند این موضوع را در حد فهم شعوری از مخاطبان پایین بیاورند.

شروع خوب فیلم همراه با یک داستان است . هسته  اصلی داستان زمانی آغاز می‌شود که مرد جوانی که به زن ها شبیه است  وارد کافه‌ای خلوت در نیویورک می‌شود و به متصدی بار می‌گوید داستان زندگی‌اش چیزی است که او تاکنون نشنیده است. متصدی بار که به شنیدن داستان‌ها و وراجی‌های مردم عادت کرده، یک بطری نوشیدنی سر اینکه آیا داستان زندگی‌ مرد شگفت‌زده‌اش می‌کند یا نه شرط می‌بندد. زن شروع به تعریف کردن داستان زندگی‌اش می‌کند؛ داستانی که شامل چیزهای عجیب و غریبی می‌شود. داستانی که از قرار گرفتن دختر نوزادی روی پله‌های یک یتیم‌خانه شروع می‌شود و به بحران‌های هویتی، تغییر جنسیت، یک بچه‌ی دزدیده شده و نام‌نویسی برای برنامه‌ی سفر فضای دولت ادامه پیدا می‌کند. متصدی بار که چندان شگفت‌زده نشده، بطری نوشیدنی را به زن می‌دهد. او شگفت‌زده نشده، چون این فقط نیمی از داستان است.متأسفانه نوع ساخت  فیلم برای جلب مخاطب عام بیش از حد پیچیده و هوشمندانه است. من این فیلم را به شدت به دوستانی که دنبال مقصر زندگی خود هستند توصیه می کنم . 

مشاهده ی فیلم های معرفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.