زبان بدن یک مجری

مجری شدن یکی از آرزوهای این روزهای جوانان است و حاظرند هر سختی به خاطر رسیدن به آن تحمل کنند . در این سال ها با رویش برنامه های گفتگو محور مجری های صدا و سیما هم معرف تر شدند . اما محبوب شدن  در دل نشستن چیز دیگری است که در این سال ها اندک مجری های اجرا توانستند به این هدف دست یابند . کلاس ها و موسسات زیادی در تهران و شهرستان ها ایجاد شد تا به این عطش بی پایان جوانان پاسخ دهد . عطشی که انگار سیری ناپذیر است و همچنان سیل افراد برای رسیدن به ارزوی اجرا در تلویزون و رادیو ادامه دارد . این تب هر چند درجه گرمای پایین دارد اما مدت مبتلای آن طولانی خواهد بود . جوانان جویای کار و شهرت با مایوس شدن از بازیگری و ورود به سینما معمولا راه مجری شدن را در پیش می گیرند در این راه هر کار قانونی و غیر قانونی را حاظرند اجرا کنند و موسسات هم از این غافله عقب نماندند . خود من به شخصه در دو موسسه زبان بدن را برای افرادی که برای کار اجرا و مجری شدن امده اند تدریس می کنم ، اما نکته اینجاست که اصل مجری شدن صدا و فن بیان خوب است که غالبا افراد از ان بی بهره هستند و حتی زحمت یادگیری آن را به خود نیم دهند و فقط با اتکا به چهره خود می خواهند راه ورودی را به تلویزیون پیدا کنند . 

در سال های اخیر موسسات فقط به فکر تربیت مجریان با درس های چون فن بیان و صدا بوده اند ، اما غافل از اینکه عوامل دیگری هم در پرورش یک مجری خبره موثر و کارآمد خواهد بود .  طریقه ادای کلمات با صداهای خاص هنجره ، ادبیات ، زبان بدن ، اصول و فنون مذاکره ، شخصیت شناسی ، تحصیلات آکادمیک ، یادگیری زبان خارجی ، معلومات عمومی  و …. از جمله مواردی هستند که در کلاس های خارجی معتبر برای تولد یک مجری انجام می دهند .  تصمیم گرفتم چکیده ای از مطالب این کارگاه ها را به صورت مقاله و در قالب چنیدن مقاله مکتوب در وب سایت منتشر نمایم تا شاید بتوانیم با هم به یک هدف مشترک یعنی آگاه سازی عمومی دست یابیم .

زبان بدن یک مجری خوب ، چگونه باید باشد ؟

قانون خاص و مشخصی برای استاده زا اندام در اجرا وجود ندارد ، اما نکته قابل توجه اینجاست که هر شخص متناسب با اندامی که دارد زبان بدن مشخص و خاص خود را دارد این زبان بدن همچون یک شناسه مشخص برای هر فرد متفاوت است . زبان بدن هر فرد می تواند با توجه به احساسات خود تغییر کند . زبان بدن یک مجری معمولا توسط بیننده ها مورد قضاوت قرار می گیرد و این قضاوت در محبوبت او تاثیر زیادی دارد . بینندگان با توجه به حرکات  رفتار غیر کلامی یا همان زبان بدن در مورد قبول کردن و رد کردن او تصمیم گیری می کنند . دهن تماشاگران با توجه به ذهنیت اولیه در مورد مجری و حرکات و کلام او تصمیم می گیرند ایا کانال عوض کنند یا نه !

مجری ها با استفاده از رفتار های غیر کلامی خود سعی در جذب مخاطب دارند ، استفاده از استایل خاص و بداهه گویی هم کمک شایان در اقناع مخاطب دارد . زبان بدن یک مجری باید با توجه به نوع برنامه ای که اجرا می کند متفاوت باشد . مثلا در برنامه های ورزشی با توجه به جو برنامه و شور و اشتیاق این جور برنامه ها مجری باید در صد این باشد که یه نوع هیجان را به برنامه اضافه نماید. در این سال های اخیر مجریان وطنی خوب حوزه ورزش توانسته اند با توجه به نیاز های بومی کشور این شور را در تماشاگران که فرسنگ ها با انها فاصله دارند به وجود بیاورند . 

 زبان بدن مناسب را یک مجری را خود شخص اجرا کننده به خوبی و در طول اجرا برنامه باید پیدا کند و با توجه به نیاز های مخاطب ان را تغییر دهد . رفتار های غیر کلامی از طریق دیدن درک می شود ، این رفتار ها با توجه به سرعت انجام و نوع آن مفاهیم مختلفی دارد . 

1 نظر
  1. علی مشایخ می گوید

    سلام
    ممنون از شما
    راستش افرادی که خواهان مجریگری هستند اولویت هارا جابجا برای خود در نظر می گیرند و همان گونه که شما فرمودید زبان بدن که در مراحل بعدی اجرا قرار دارند را به صورت تک بعدی در نظر می گیرند غافل از آن که زبان بدن (که البته آن هم قسمتی از ارتباط غیر کلامی است) در کنار مولفه های دیگر اجرا از جمله بیان خوب و معلومات کافی و شخصیت شناسی نمود پیدا می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.