فیلم ببینیم! در جستجوی خوشبختی

یکی از بهترین فیلم هایی که می توانید ببینید “در جستجوی خوشبختی”!  کسی در مسیر موفقت نیست که این فیلم رو ندیده باشد و باز هم خواهند دید .این فیلم یک زندگی نامه واقعی از  کریس گاردنر سیاه پوست (  با بازی ویل اسمیت  ) ، خرده فروش اسکنرهای پزشکی در سال ۱۹۸۱ است که به همراه لیندا و پسر کوچکش کریستوفر در سانفرانسیسکو زندگی بسیار سختی دارند. وضع مالی کریس بسیار بد است. او که توانایی پرداخت اجاره خود را ندارد صاحبخانه‌اش بیرونش کرده و از این رو لیندا نیز او را ترک می‌کند. کریس که هم باید پدر خوبی باشد و هم خرج کریستوفر را تأمین کند دچار مشکل شده است. کریس سعی می‌کند در شرکتی استخدام شود و از سویی باید کریستوفر را حفظ کند مبارزه سختی برای زندگی کردن پیش روی کریس قرار دارد .این فیلم ” در جستجوی خوشبختی ” دارای سکانس هایی هست که بارها در  شبکه های اجتماعی باز نشر شده است . 

وقتی کریس گاردنر و پسر کوچکش کف توالت عمومی می‌خوابیدند٬ او هرگز تصور نمی‌کرد که روزی داستان زندگی او فیلمهالیوود شود.

کریس گاردنر مردی ۷۰ ساله است و ثروتش حدود ۶۲ میلیون دلار. به سراسر جهان سفر می‌کند و یک نویسنده و سخنران الهام‌بخش است که به دیگران برای پیشرفت انگیزه می‌دهد. چند خیریه برای افراد بی‌خانمان و زنان قربانی خشونت دارد.معلوم است که چرا وقتی زندگی‌نامه پرفروش خود را می‌نوشت٬ هالیوود به سراغش رفت؛ مردی که کودکی بسیار پردردسری داشت و درست چند روز قبل از آن‌که به عنوان کارآموز استخدام شود٬ به زندان افتاد.کتاب “در جست‌وجوی شادمانی”٬ کتابی پرفروش شد و سال ۲۰۰۶ فیلمی به همین نام با بازی ویل اسمیت و پسر واقعی او در نقش کریس کوچک٬ روی پرده رفت. ویل اسمیت به خاطر بازی در این فیلم نامزد اسکار شد.آقای گاردنر در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی می‌گوید که وقتی به گذشته نگاه می‌کند “نمی‌خواهد هیچ چیز را عوض کند.‌”می‌گوید “وقتی بچه بودم دردهای زیادی کشیدم که بچه‌هایم نباید به آن سرنوشت دچار می‌شدند.”

“وقتی پنج ساله‌ بودم یک تصمیم گرفتم. که بچه‌هایم بدانند پدرشان که بوده است. بقیه سرنوشتم خوب پیش رفت چون انتخاب‌هایم درست بود.”

شش سال بعد از نمایش فیلم زندگی او ” در جستجوی خوشبختی ” ٬ زندگی آقای گاردنر در سال ۲۰۱۲ دوباره از این رو به آن رو می‌شود. وقتی همسرش در سن ۵۵ سالگی از سرطان می‌میرد.آن اتفاق باعث شد دوباره از نو ارزیابی کند که در زندگی دنبال چیست؟  بعد از سه دهه موفقیت در شغلش تصمیم گرفت که کارش را برای همیشه عوض کند.

یکی از آخرین حرف‌هایی که من و همسرم با هم زدیم این بود. او به من گفت حالا که فهمیدیم زندگی اینقدر کوتاه است بقیه عمرت را می‌خواهی چه کار کنی؟”می‌گوید وقتی این حرف‌ها پیش آمد همه‌چیز تغییر کرد. “اگر کاری را که مشغول آن هستی٬ با ذوق و هیجان انجام نمی‌دهی٬ هر روز خودت را تضعیف می‌کنی.”وقتی آقای گاردنر متوجه شد که دیگر دلش نمی‌خواهد در کار سرمایه‌گذاری بانک باشد٬ تصمیم گرفت نویسنده شود و برای مشاغل و آدم‌های مختلف سخنرانی کند.او حالا ۲۰۰ روز سال سفر می‌کند و در سالن‌های پر از جمعیت در بیش از ۵۰ کشور جهان سخنرانی می‌کند. آقای گاردنر می‌گوید که وجود او این تئوری را باطل می‌کند که می‌گوید ما محصول محیطی هستیم که در آن بزرگ شدیم.به اعتقاد مدرسه‌ای که در آن درس می‌خواندم٬ من الان باید یک الکلی٬ انسان شکست خورده٬ بچه‌آزار٬ و زن آزار بودم که محتاج حمایت دیگران است.

اما به جای آن‌ها او می‌گوید با انتخاب‌های مثبت خود٬ و عشقی که مادرش به او داشت و همچنین حمایت آدم‌های دیگر٬ اینطور نشد. من روشنایی را انتخاب کردم٬ از طرف مادرم و و از طرف آدم‌های دیگری که اشتراک خونی با آنان ندارم.


ویل اسمیت به پسرش : هیچ وقت نذار کسی بهت بگه”تو نمیتونی کاری بکنی…!حتی من…باشه؟!
اگه رویایی داری،باید ازش محافظت کنی !
مردم نمیتونن خیلی کارها رو بکنن ودوست دارن تو هم نتونی !
اگه یه چیزی رو میخوای باید به دستش بیاری!
مکث نکن !


در آخر فیلم در جستجوی خوشبختی تقابل بازیگران با کریس گاردنر در سکانس  پایانی جزو  چیز های هست که خیلی ها متوجه نمی شوند !

همین الان این فیلم ببنید !

 

 

1 نظر
 1. سیدامیرحسین احمدی می گوید

  این فیلم بسیار زیبا و تاثیر گذار است.
  اگر ندیده اید حتما ببینید.
  این فیلم نقاطی از زندگی را نشان می دهد که انسان تا مرز شکستن و نابود شدن پیش می رود اما نمی شکند و تنها چیزی که انسان را نجات میدهد فکر اوست.
  فکر ما تعیین می کند که چه اندازه خواهیم بود.
  من از این فیلم آموختم که اگر کسی چیزی را از اعماق وجودش بخواهد به آن می رسد حتی اگر در مسیر اشتباه باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.